Велики четвъртък е последният ден, в който Господ Иисус Христос е жив. На следващия ден предстои да стане мъченик, за да изкупи греховете на човеците
На Велики четвъртък във всички храмове извършват Велик маслосвет.
Светеното прясно миро или както се нарича още елей се използва през цялата година. С това миро свещениците ни миросват на големите църковни празници за здраве. Слагат кръст на челото.
Миряните също могат да занесат в храмовете олио или зехтин, което да бъде осветено.
Освещаването се извършва от духовниците, които четат специални молитви.
Ако не можете да отидете в храма преди 9 часа и да присъствате на самото освещаване, отидете по-късно.
Занесете олио в шишенце, а от храма ще ви налеят от осветеното миро. Когато си вземате светена вода, получавате я готова от храма. Но за елея не са длъжни да имат в наличност количества. Затова вие трябва да си занесете, както носите мед за освещаване на Свети Харалампий.
Елеят е много силен. Няколко капки от него са достатъчни да осветят едно шише с олио.
Елеят се приема, когато човек е болен, стресиран, изплашен, не може да спи и при други неразположения. Освен да глътнете малко от него, можете да сложите едно кръстче на челото, както правят в храма.
За освещаването на мирото още полезна информация можете да прочете ТУК.
На Велики четвъртък боядисваме великденските яйца.
Първото яйце задължително трябва да бъде червено. То се поставя пред иконата на Пресвета Богородица.
Червеното яйце от предишната година се изхвърля в течаща вода (река) или трябва да го заровите в земята. То не се изхвърля в боклука.
С първото червено яйце се прави кръст на челото на децата и на възрастните за здраве.
Боядисаните яйца имат огромен смисъл.
Яйцето е символ на живота. Мария Магдалина отишла при император Тиберий и му казала, че разпънатият Иисус Христос е възкръснал.
Той не повярвал и казал, че ако това е истина, белите яйца ще станат червени.
Изричайки тези думи, императорът останал изумен като видял как белите черупки на яйцата наистина станали червени.
В миналото боядисвали яйцата основно в червен цвят. По-късно идва традицията черупките да сияят в синьо, жълто, зелено, оранжево, виолетово.
Днес ние използваме синтетични бои. В миналото използвали натурални оцветители. Например, зелен цвят се получава от копривата. Розов от червеното цвекло. От люспите на лука се черупките се оцветяват в различни нюанси на оранжево до кафяво.