Листата от дървото на бедните лекуват опасни болести
Дървото на бедните е панацея за различни болести. И то, за радост, съществува и се отглежда и у нас.
Растението не е взискателно към условията на отглеждане, вирее на бедни почви, издържа на горещини, което го прави лесно за отглеждане.
В Индия това растение се нарича дървото на бедните. Това е добре познатата ни смокиня, която има плодове почти през цялата година. То е много полезно за здравето ни.
Смокинята е дърво или храст, разпространена в Средния Изток и цялото Северно и Южно Средиземноморие.
Успешно вирее и в България. Най-добри условия за това има в Пазарджишко-Пловдивска област и Санданско-Петричкото поле, както и по Южното Черноморие.
Листата от дървото на бедните са истинска благодат. Те свалят кръвната захар, лекуват язва, намаляват теглото ни, правят ни по-слаби и здрави.
Чай или екстракт от листата на смокиня сваля благотворно инсулина и понижава нуждата от поставяне на инжекции.
Чай или приемът на сурови листа понижават и опасните триглецириди, които са причина за образуване на лошия холестерол в кръвта.
Голямо количество от тях води до сърдечно-съдови заболявания, повишава риска от инсулт, инфаркт и нездравословно натрупване на тлъстини в областта на талията.
За предпазване от тези болести се използва следната рецепта. Измиват се хубаво три смокинови листа и се варят в литър вода 15 (петнадесет) минути.
Киснат 2-3 (два-три) часа, отварата се прецежда и се приема вместо вода.
Друга рецепта от листата на смокиня лекува астма, болни бъбреци и пикочната киселина.
Взимат се три супени лъжици изсушени смокинови листа, слагат се в термос и се запарват с половин литър вряла вода.
Оставят се в съда да киснат за 4-5(четири-пет) часа, след което запарката се прецежда. Приема се четири пъти през деня, по половин чаша на на едно пиене.
Силата на листата на смокинята е толкова силна, че се препоръчва отвара от тях или в сурово състояние дори при болестта на Бюргер.
При това заболяване настъпва запушване на кръвоносните съдове.