Понякога той не протича с ясно изразена симптоматика
Едва ли има човек, който да не е наясно с факта, че коварният инфаркт често пъти се превръща в причина за смърт.
Лекар от Спешна помощ разкри истинското лице на коварния инфаркт, отнемащ животи всеки ден. Той разкри как изглежда кардиограмата на човек с тежък инфаркт. Снимката бе публикувана в една от специализираните групи в социалната мрежа Фейсбук.
Специалистът пита колегите си за предположения. В коментарите под фотоса всички медици са категорични, че става въпрос за остър миокарден инфаркт.
Според преобладаваща част от тях, случаят е почти неспасяем.
Обикновено инфарктът протича с ясно изразена симптоматика като болка в гръдния кош, пренасяща се към лявото рамо и лявата ръка. В преобладаващата част от случаите тази болка не може да бъде объркана, тъй като е изключително остра. Освен това може да продължи повече от половин час и да е съпроводена със загуба на съзнание, задух, спад в артериалното налягане и забавяне на пулса.
Това са традиционните симптоми, съпровождащи инфаркта, които са добре познати на повечето хора с добра обща култура. Съществува обаче и немалка подгрупа от хора – около 20-30%, при които инфарктът се изразява чрез различни симптоми, а при някои дори изцяло липсват такива. Обикновено към тези 20-30% спадат страдащите от диабет, но истината е, че това може да се случи на всеки.
Сред необичайните симптоми на инфаркт, са задух и/или дискомфорт в гърлото, шията и челюстта или единия от крайниците, както и необяснима умора. Инфарктът може да се предхожда и от киселини в стомаха.
Абсолютно грешно е разбирането, че сърдечният удар трябва да се изразява в болка в лявата част на гръдния кош. Истината е, че това не е остра болка, а по-скоро дискомфорт, който се усеща в центъра на гръдния кош, придружен със стягане или притискане.
В преобладаващата част инфарктите по телевизията биват представени като очевиден факт. Поради тази причина никак не е изненадващо, че по-рядко срещаните симптоми при сърдечен удар често пъти остават незабелязани, а това може да коства нечий живот.
Междувременно специалистите алармират, че синдромът на разбитото сърце може да е също толкова опасен за здравето и живота, колкото и инфарктът
Тежка свада с любовта на живота ви, смърт на любим човек или пък дори победа над любимия ви футболен отбор, могат да ви съсипят.
Всички тези събития, както и още много, които оказват влияние върху емоциите ви, могат да ви доведат до усещане, че сърцето ви се разкъсва. Статистиката сочи, че във Франция ежегодно около 3 хиляди души стават жертва на синдрома на разбитото сърце, пише zdrave.to.