Макар често да биват подценявани, тези съвети са от огромно значение
Експертите по пътна безопасност определят лятото като един от най-рисковите сезони за шофиране.
Да, вярно е, че за разлика от зимата, през лятото пътните настилки не са хлъзгави и температурите не са минусови. Горещините обаче също крият сериозни рискове на пътя, които за съжаление биват пренебрегвани от мнозина.
В следващите редове ще ви разкрием няколко ценни съвета, които ще улеснят значително шофирането през лятото. Те са дадени от експерти по пътна безопасност и определено ще са ви от полза.
Един от съветите на експертите е да не предприемате дълги пътувания, без да си осигурите достатъчно почивки. Те са категорични, че в летните горещини почивките трябва да са по-чести. Другото важно правило е задължително да се снабдите с достатъчно течности и най-вече свежа и чиста вода. В противен случай рискувате да дехидратирате организма си, което пък на свой ред може да доведе до редица проблеми.
Не на последно място сред важните съвети на експертите по пътна безопасност, е да не се увличате със скоростта.
Алекси Стратиев посочва, че времето през летния сезон предоставя добри условия за шофиране. Именно това е един от факторите, които подтикват водачите на моторни превозни средства да настъпят газта и да превишат указаната скорост. Много от водачите не се съобразяват и с препоръчителната скорост за даден пътен участък.
Алекси Стратиев препоръчва на шофьорите по време на честите почивки задължително да пият вода. Най-добре е тя да е със стайна температура и задължително да е прясна. По този начин ще предпазите организма си от дехидратация.
Алекси Стратиев съветва да не се подлъгвате по хубавото време и да разваляте не само вашата почивка, а и тази на останалите участници в движението. В този ред на мисли експертът по пътна безопасност съветва да проявите коректно отношение към останалите участници в движението.
Той обръща сериозно внимание и на пътуващите извън пределите на страната. За да не вгорчат почивката си, е нужно да носят необходимите документи и паспортите си, когато са извън Европейския съюз. Това не се отнася за Сърбия, тъй като имаме договореност с тази държава, благодарение на която можем да пътуваме до там с лични карти.
Освен това не забравяйте и документите на автомобила, както и застраховката на моторното превозно средство. Те са много важни и едно от нещата, които се подлагат на редовна проверка.
И в заключение още един много важен съвет – когато тръгвате на дълго пътуване, автомобилът ви трябва да е зареден, тъй като не се знае къде има бензиностанции, пише blitz.bg.