Честита Новата 2015 година на всички българи у нас и в чужбина! Честит Имен Ден на всички, които празнуват на 1 януари!
На 1 януари почитаме паметта на Свети Василий Велики.
Свети Василий бил архиепископ на кападокийската Кесария, изявен богослов и църковен писател.
И днес неговите църковни творби се използват от православните църковници.
Личността на Свети Василий Велики се нарежда до Свети Йоан Златоуст и Свети Григорий Богослов. Наричат ги Тримата светители.
Свети Василий Велики получил квалитетно образование в най-добрите висши учебни заведения към 350 година на територията на Балканския полуостров. Следвал в Константинопол и в Атина.
Няколко години Свети Василий Велики работил като древен юрист, преди да претърпи духовна трансформация и да насочи своите ум и усилия в работа за прослава на Всевишния.
Участвал е в Първия Вселенски събор, проведен в Константинопол през 325 г., след като управлението на цялата Римска империя преминало в ръцете на Свети Константин и християните вече не били преследвани.
През 357 г. Свети Василий Велики прави дълго поклонническо пътуване до Светите места на Египет, Палестина, Месопотания и Сирия.
На следващата година сформира малко духовно братство с помощта на неговия брат Петър и основават манастир в тяхното наследствено имение.
Освен мъжете, към братството се присъединяват майката на Свети Василий Света Емелия и неговата сестра Света Макрина, заедно с още няколко благочестиви жени.
През 362 г. Свети Василий Велики бил ръкоположен, заедно със Свети Григорий Богослов за дякон, а през 370 г. става епископ на гр. Кесария.
Свети Василий Велики развива активна духовна дейност. Той води огромна борба с ереста. Пише проповеди. Той е първият, който създава Кодекс за водене на монашески живот.
През 379 г. Свети Василий Велики предава Богу дух.
Заради неговата богата книжовна и духовна дейност, Свети Василий Велики е почитан не само от Православната, но и от Римокатолическата, Англиканската, Епископалната и Лутеранската църкви.
Имен ден празнуват Васил, Василий, Василис, Василка, Василия, Василена, Веселин, Васко, Веска, Веселина, Веселинка, Веселка, Весела, Влайко, Влайчо, Влайка.
На 1 януари се отчита празника Обрезание Господне – обрязването на Младенеца Иисус Христос. В миналото и християнските момчета били обрязвани. По-късно, след неговото Кръщение в река Йордан, чиито пример последвали всички християни, тази традиция е прекратена и всички християнски деца трябва да бъдат кръстени в църква, за бъдат благословени от Всевишния и осенени от Светия Дух.
Освен ходене на гости за имен ден, според народната традиция на 1 януари по къщите тръгват сурвакари, които сурвакат за здраве млади и стари. Сурвачката е направена от дрян, който е жилаво и издържливо дърво.
На сурвачката, наречена още сурвакница, е сложена вълна, червени конци, паричка, пуканки, наниз сушени плодове.
Това са символи на здраве и берекет.
Сурвакарите наричат пожелания за здраве и успехи.
„Сурва здрава година!
Пълен клас на нива,
червено грозде на лоза,
жълта ябълка в градина!
Пълна кесия с пари!
Сурва весела година,
до година, до Амина!