На Стефановден младият апостол Свети Стефан приема своята мъченическа смърт. На Стефановден си спомняме за Учителя Петър Дънов и за неговата мъдрост
Великият духовен водач, основателят на Бялото братство, напуска нашия свят на 27 декември 1944 г.
През 1944 г. денят не е бил Стефановден, но след промяна на календара двете събития се застъпват.
За разлика от първия в историята на християнството мъченик Свети Стефан, който бил изтезаван и убит от преследвачите на християнството, Учителят Петър Дънов (Беинса Дуно) имал кротка смърт.
Самият той пожелал да приключи своите дни, понеже бил изключително напреднал в духовното познание и въпреки, че бил все още здрав и жизнен, той си дал сметка, че е изпълнил своята мисия на Земята и можел да се оттегли на заслужена почивка в Царството Небесно.
Каква мъдрост ни остави Учителят Петър Дънов?
Все още у нас, за съжаление, има конфликт между Църквата и мъдростта на Учителя Петър Дънов.
Но ако човек се прояви като един безпристрастен читател на Библията, на Евангелията и другите книги с църковна литература, както и на книгите на Учителя Петър Дънов, той няма да открие противоречие, защото онова, на което Беинса Дуно и древните отци ни учат звучи аналогично.
Мъдростта на Петър Дънов е едно награждане над онова, на което самият Господ Иисус Христос е учил своите последователи.
Да не забравяме, че младият Иисут Христос, Синът Божий, е събирал своите ученици и апостоли, и заедно са беседвали.
Точно по същия начин и Учителят Петър Дънов е бил заобиколен от своите последователи, за да ги научи на нова мъдрост.
Ако човек иска да бъде наистина мъдър, той трябва да познава добре казаното и от Господ Иисус Христос, и от Учителя Петър Дънов.
И макар все още у нас личността и учението на Учителя Петър Дънов да са приемани за ерес, то в чужбина той има изключително много последователи.
Лекциите на Учителя Петър Дънов са били насочени в някои направления като ролята и мястото на отделния човек във Вселената, обществото и природата, културата като духовно проявление на човешката природа, музика, психология, медицина и етика.
Друг известен българин, народният лечител Петър Димков, също е бил повлиян от ученията на Учителя Петър Дънов.
Учителят Петър Дънов свирел на цигулка и точно под съпровод на този изключителен инструмент неговите последователи и днес продължават да танцуват космическия танц Паневритмия, чрез който се свързват с Висшия космически разум или с Господ.
Този танц се изпълнява активно по целия свят – от Франция, България, през Русия до далечна Австралия. От африканско Конго през ЮАР, нагоре към Канада и САЩ.
В годините, в които Православната църква в България е била в своя апогей, благодарение и на подкрепата от страна на цар Борис Трети, Учителят Петър Дънов научил българите да дишат правилно, да се концентрират и да медитират.
Личността на Учителя Петър Дънов е една от 10-те най-влиятелни българи. Но той е влиятелен в огромен периметър извън пределите на страната, така както необятен е целият Космос.