Земетръсната активност в България отново се активира, след като трус беше отчетен тази нощ, научихме от бюлетина на Българската академия на науката
Според сеизмолозите към БАН, земетресението е било усетено тази нощ в столицата на България. Слабият трус е бил с мощност от 2,5 по Рихтер.
Снощи лек трус бе усетен в столицата ни София. Според службите ни по Сеизмология към Българската академия на науките, земетресението е било с мощност между 2 и 2,5-та степен по скалата на Рихтер и е било регистрирано в 20:48 часа, разкри Информационна агенция „Фокус“, цитирана от Вести.
Според Националният институт по геодезия, геофизика и география към БАН, огнището на слабият трус е действало в региона на Горна Баня, а дълбочината му е отчетена до 10 км. Учените не предполагат наличието на вторични или последващи земетресения.
Разлюляването на земните пластове е било достатъчно слабо, но все пак е било усетено, особено по по-високите етажи на жилищни сгради в региона. Експерти от НИГГГ към БАН смятат, че снощи столицата ни е разтресена от микроземетресение.
Според ръководителят на отдел „Сеизмология“, проф. Емил Ботев, този трус е бил очакван, тъй като е от Витошкия разлом, който е изключително активен по принцип, но през последните шест месеца не е било регистрирано никакво действие от него.
Специалистът коментира още, че земетресения, чиято мощност е под магнитуд 3 по Рихтер са толкова слаби, че не биха могли да нанесат материални щети или при тях да се наранят хора.
Те, по-скоро, оказват въздействие върху психиката на населението, особено след като само преди две години станахме свидетели на трус с мощност 5,8 по Рихтер, който преобърна живота на много перничани.
Проф. Ботев допълни още, че земетресението от снощи е било отчетено в западната част от Софийската котловина. Там, както и в Лозен планина са регистрирани няколко пункта, в които се натрупва напрежение и през различен период от време то се освобождава под формата на трус.