Една изключителна новина за България. Чипровските килими са част от световното и културно наследство, благодарение на ЮНЕСКО
В Чипровци се тъкат килими от 4 века, научихме от репортаж по btv.
Някои от килимарите тъкат повече от 50 години без да спират.
Бавна и трудна работа е килимарството. Най-сръчната килимарка може да изтъче не повече от 3 кв. метра, а доходът е 300 лева.
Школите по килимарство в Чипровци се надяват да привличат повече желаещи да усвоят този тежък и труден, но уникален занаят.
България предлага кандидатурата „Традиция за производство на Чипровски килими“ пред ЮНЕСКО през 2013 г., в края на месец март.
ЮНЕСКО публикува кратка информация за уникалните чипровските килими. Според обяснението, чипровските килими са тъкани ръчно на вертикален стан от българските жените в гр. Чипровци.
Начина на тъкане на чипровските килими е вид съхранен древен начин на тъкачна техника.
Начинът на изработване на чипровски килими се предава от майките и бабите само на техните дъщери. Това става в процеса на работа.
Докато жените тъкат чипровските килими, мъжете подготвят вълната, включително и нейното багрене с натурални бои.
Готовите чипровски килими нямат аналог в света. Те се отличават с красиви и стилни орнаменти, ярки цветове и изключителна здравина.
До сега ЮНЕСКО включи в листата на нематериалното световно културно наследство Бистришките баби – в периода 2006 и 2008 г., а през 2009 г. – нестинарството.
През следващите години ще трябва да бъдат включени и други български творения, защото в нашата страна има безкрайно много любопитни и неповторими традиции.