Случайно директорът на „Боженци“ попаднал на тази златна древна монета вчера, която обогатява българската история
От 23 до 25 октомври 2015 г. музейни специалисти от цяла България вземат участие в семинар в град Ямбол.
В програмата е включено посещение на археологическия резерват „Тракийски и античен град Кабиле“, разположен близо до село Кабиле и уникалния Кабиленски манастир с лековита вода.
Докато се разхождал из античният град, директорът на АИР „Боженци“ до Габрово г-н Мирослав Йорданов забелязал миниатюрната монета.
Миниатюрна на външен вид, но уникална като датировка и съдържание.
Специалистите определиха тази монета като много добре запазена, От едната страна е изписано името на владетеля Филип ІІ Македонски, а на обратната страна е изсечено изображение на Херакъл в лъвска кожа.
Новооткритата монета е дадена за по-задълбочена експертиза от специалисти и тези дни докладът ще излезе.
Независимо, че древната историческа златна монета е открита от габровец, г-н Мирослав Йорданов я предал на РИМ – Ямбол, защото находката е открита на територията на община Ямбол.
Мирослав Йорданов споделил още една любопитна подробност със слушателите на Култура ON-AIR (kulturabg.com) и цитирани от Дарик.
Самата монета била на пътеката, по която директорът на АИР „Боженци“ се разхождал. Половината от нея се подавала от пръстта, а другата част била в почвата.
Затова в началото си помислил, че е фолио от цигари. Добре, че любопитството надделяло и той намерил въпросната монета, защото ако беше попаднала в ръцете на иманяри, можеше вече да пътува зад граница.
Монетата е изключително рядка. След като потърсил информация в интернет, Мирослав Йорданов не попаднал на подобна. Затова спокойно заявяваме, че новата малка златна монета е изключително важна за българската история.
Забележка: Приложените снимки са личен архив на г-н Мирослав Йорданов – директор на АИР „Боженци“ до Габрово