Структурата Ришат, по известна по света с името Окото на Сахара, е уникално образувание, изумяващо с цвететовете и формите си
Намира се в африканската държава Мавритания, в самото сърце на пустинята Сахара. Открито е случайно през далечната 1965 г. от американските астронавти Едуард Уайт и Джеймс Макдивит, които, летейки на космическия апарат „Джемини 4“, забелязват на повърхността необикновено образувание с диаметър около 50 километра, което удивително много прилича на човешко око. Тази прилика е причина откритото образувание по-късно да бъде наречено именно Окото на Сахара.
Според една от първите хипотези Окото на Сахара е кратер, образуван преди милиони години при мощен удар на огромен по размери метеорит. Според друга версия пък съществуването му се дължи на разместване на пясъчните слоеве и ерозиране на най-горния слой на самата пустиня. Други считат, че образуванието е всъщност неизригнал вулкан или пък изригнал, но преди около 100 млн. години. Има и четвърта хипотеза, най-фантастичната, според която в древността Окото на Сахара е използвано като площадка за летателни апарати на представители на развита извънземна цивилизация.