Една от неприятните страни на топлото време са змиите, някои от които са отровни. Всеки трябва да знае тези полезни съвети при контакт със змия
Драмата на 60-годишната жена от с. Дренково, Благоевградско, която беше ухапана на ръката от змия, а след това откарана в болницата, ни задължава да не забравяме присъствието на змии през лятото.
1. Ако видите змия около вас, не я закачайте. Останете на едно място и не мърдайте.
Не я замеряйте с камъни или не я пипайте с пръчка.
Оставете я да се скрие в тревата или да си върви по пътя. Само ако имате доказан опит в убиването на змии, тогава поемете риска да я убиете.
В противен случай може да пострадате.
2. Ако ходите по ливади и други места с висока трева, обувайте дебели чорапи и маратонки. Ако змия ви ухапе по крака, зъбите ще захванат плата на чорапа и е възможно отровата въобще да не достигне до вашето тяло.
Носете още дълги панталони, чиито крачоли са пъхнати в чорапите. Дрехите ви също да бъдат широки. Така зъбите на змията трудно ще достигнат до кожата.
3. Ако ви се налага да плевите градината с голяма трева с ръце, първо разровете тревата с пръчка или с друг предмет. Ако има змия, тя ще избяга.
4. Не пускайте децата да играят в градски паркове с висока трева, в дворове на училища през лятото, в които има тревни неокосени площи, защото може да се е скрила някоя змия.
Избягвайте да се катерите в горещите часове или да лежите по натоплени камъни, защото змиите също обичат да се препичат там на слънце.
Не прескачайте големи дънери, защото в тях може да се е свила някоя змия и да скочи върху вас.
Докато се движите из гъста трева, носете тояга, с която разравяйте тревата. Ако има змия, тя ще усети присъствието и ще избяга.
5. Ако сте били ухапани от смок или друга неотровна змия, не подценявайте ситуацията.
В тези змии няма отрова, но зъбите им са замърсени с останки от храната, която са яли и мястото може да се инфектира.
6. Ако сте ухапани от отровна змия.
Не трябва да връзвате с кърпа или с бинт над ухапаното място, за да намалее притокът на кръв, защото отровата ще остане на едно място и може да отрови тази част толкова силно, че да се наложи ампутация по-късно.
Причината е, че отровата не се разнася през кръвоносните съдове от кръвта, а от лимфата.
Не трябва да смучете с уста кръвта от раната на ухапване.
Не трябва да правите разрез с предмет, особено ако сте сред природата и нямате стерилни инструменти.
Не трябва да налагате ухапаното място с лед. Докато ледът е цял, отровата ще се задържи на едно място. Щом ледът се стопи, лимфната течност ще се напълни с отрова.
Същото важи за поставяне на топъл компрес. Топлината ще раздвижи лимфата и отровата бързо ще се разнесе из тялото.
Правилно е да обездвижите ухапаното място с шина, клони или с други пръчки, ако сте сред природата, но без да спирате движението на кръвта.
Закарайте пострадалия в болница.
Дръжте човека в по-студено помещение, ако сте вкъщи, докато дойде линейка, ако нямате превоз.
Задължително потърсете лекарска помощ – да поставят противозмийски серум.
7. На ухапан от змия човек не се дават успокоителни лекарства.
Те причиняват замайване, а лекарите няма да установят дали проблемът е от змийската отрова или от лекарството.
8. Ако влезе змия във вашия дом
Обадете се на Гражданска защита (чрез тел. 112, ако нямате друг номер) да изпратят екип, който да я улови. Не правете опити да убивате змията за да не пострадате, а също така защото има защитени видове.