В българската кулинарна традиция има десетки начини за приготвяне на гювеч. Иван Звездев представя т.нар. славянски гювеч
Характерното за него е, че се приготвя с ориз, месо, чушки и домати. Но това не е класическото свинско с ориз, което добре познаваме.
Пригответе свинска плешка около 600 грама. Може и повече. В плешката има както месо, така и малко тлъстинка.
Измитото месо нарежете на парчета. Големината вижте на видеото.
Нарежете на ситно 2 по-малки или 1 голяма глава кромид лук.
Налейте 6 с.л. олио в тенджера. Оставете да загрее добре. Сложете месото и го оставете да побелее – да се запечата, да кавърдиса.
В началото то не се бърка. Сложете нарязания лук. Едва когато месото побелее от едната страна и започне да се зачервява, го обръщате от другата.
Захлупвате го и го оставяте да се задушава от другата страна. Месото пуска свой сос. Той трябва да се изпари. Готвите на бавен огън около 20 минути.
Едва тогава го солите и добавяте червен пипер. Наливате малко водичка (400 мл) и оставяте да се готви, докато месото напълно омекне.
Иван Звездев препоръчва да използвате прясна чушка и печени пиперки.
Нарежете на едри парчета прясната чушка. След това печените и обелени пиперки.
Сложете ги при месото. Добавете част от доматите от консерва и измития ориз (200 гр.). Налейте още топла вода. Оставете на котлона няколко минути.
През това време включете фурната на 180 градуса. Подгответе тавичката, в която ще изпечете вашия славянски гювеч.
С голям чирпак Иван Звездев прехвърли продуктите от тенджерата в тавичката. Добавете останалата част от доматите. Печете на 180 градуса горе и долу. Изпичането на такъв бавен огън отнема около 30 минути.
Сервирането също има своята специфика. Първо в чинията се поставя от плънката. След това върху нея добавяте и парчето месо.
Наръсете със ситно нарязан магданоз.
Изгледайте видеото долу. Иван Звездев разкрива всяка една подробност в приготвянето на вкусния славянски гювеч.