Кравата Пенка стана известна преди месеци. Искаха да я умъртвят, а застъпничеството на ЕС я спаси от гибел
Един ден кравата Пенка така се била залисала в паша, че не усетила кога преминала границата и се озовала в Сърбия.
Според регламентите, понеже Сърбия не е част от ЕС, нашата крава трябваше да бъде евтанизирана. И тогава започнаха едни дълги борби. Животното не е виновно, че не може да чете табелите, за да си остане на територията на страната.
Природозащитници направиха подписка за спасяването на кравата.
Проблемът стигна до Европарламента. Най-големият защитник на кравата Пенка беше британският евродепутат Джон Флак. Евродепутатът от консерваторите Джон Флак написа писма до премиера на България ген. Бойко Борисов и до президента на Европейския съюз Антонио Таяни. Той ги призова да се занимаят с проблема на кравата Пенка.
Необходими бяха 2500 подписа, за да може подписката да бъде внесена в деловодството в Страстбург.
За отрицателно време събраните подписи бяха 9000. Няколко пъти повече от необходимите.
В същото време голяма част от вестниците в Западна Европа писаха за драмата на кравата Пенка и на нейния собственик. Публикации имаше в BBC, The Telegraph, The Independent, Die Welt, AFP, Россия сегодня.
Новината достигна до далечна Индия чрез India Today. В Индия кравите са свещени животни.
Български ветеринари взеха кръвна проба от кравата Пенка. Ако се окажеше, че е хванала някакво заболяване от Сърбия, трябваше да бъде погубена. Но ако животното беше здраво, то трябваше да бъде пощадено при тази толкова силна подкрепа.
В крайна сметка българската крава оцеля.
Преди няколко дни Пенка роди мъжко теленце.
Собственикът Иван Харалампиев кръсти бебето Джон Флак в знак на благодарност на британеца-спасител. Не пропускайте и видеото долу на bgonair.bg, посветено на кравата Пенка и не нейното бебе Джон Флак.