Детето и неговите родители се разхождали в Южния парк в София. Родителите забелязали полепналите кърлежи и завели детето в Университетска болница „Лозенец“
Почистването на кърлежите е извършил д-р Шандурков.
През цялата своя практика лекарят не е виждал толкова много кърлежи на едно място. Още повече върху главата на едно дете.
По-рано този месец друго дете било нападнато от около 25 кърлежа.
Извадените кърлежи вече са изпратени за анализ и изследвания в НЦЗПБ (Националния център по заразни и паразитни болести).
Д-р Димитър Шандурков обяснява, че не трябва да оставяте децата си да навлизат около високи и гъсти храсти, както и да не минават през високи треви. Там се намират кърлежите.
Днес от Столична община пуснаха съобщение, че през целия ден са обработвали тревните площи на софийските паркове против кърлежи. Работите продължат и през следващите дни.
Лекарите съветват, когато забележите кърлежи по тялото, да отидете да ви ги извадят в Спешна помощ.
Ако обаче се намирате в провинцията, на село, в планината или на друго място, на което няма лекари, трябва сами да се справите.
За целта е важно да намажете кърлежа с олио, крем, с мас, масло, със сапун. Изчакайте крачетата му да започнат да се раздвижат. Така той губи устойчивост върху кожата. След това трябва внимателно да го хванете с дълги нокти или с пинцета. Когато го извадите, обърнете внимание дали сте извадили и главата му.
След това намажете мястото с йод, с ракия, с друг алкохол или със спирт.
Наблюдавайте ден-два мястото. Ако започне да се зачервява, незабавно потърсете лекар. Може да се касае за лаймска болест.