Вижда се краят на този кошмар с превъртането на стрелките
Кардиолозите алармират, че утре – 03 април, се очаква истински бум на инфарктите.
Специалистите посочват, че основен виновник за очаквания бум на инфарктите през утрешния ден, е смяната на стрелките. Тя се отразява изключително пагубно на сърцето и го разболява.
Близо три дни след смяната на времето, се отчита и бумът на инфарктите, посочват специалистите. Предвид, че смяната от зимно към лятно часово време бе извършена на 31 март, то очакваният бум е точно утре – 03 април.
Още по-зле на хората, страдащи от сърдечносъдови проблеми би се отразила и смяната на климата в допълнение. Това означава, че ако работата ви е свързана с пътувания или поради някаква причина предстои да заминете за друго място и да смените рязко климата, а страдате от сърдечносъдов проблем, то несъмнено това ще доведе до утежняването му.
По традиция точно в 03.00 ч. след полунощ, превъртаме стрелките с един час напред. Това се случва в нощта на събота срещу неделя в края на месец март.
При все, че мнозина приемаме това превъртане на стрелките като нещо нормално, тъй като се случва по два пъти в годината, то организмът ни никак не е доволен от промяната. Истината е, че тази промяна му се отразява много пагубно.
Здравите хора се нуждаят от поне седмица, за да влязат в нормален ритъм. При хората, страдащи от хронични заболявания обаче, настройката към новото време може да отнеме поне няколко седмици, а понякога и повече от месец.
Резултатите от проведено проучване сочат, че в първия ден след смяната на часовото време, броят на хората, потърсили спешна кардиологична помощ нараства с около 50%.
Най-често оплакванията им са свързани с аритмии, силна гръдна болка или колебания в кръвното налягане.
От превъртането на стрелките далеч не страдат само хората със здравословни проблеми, а и тези, които на практика са клинично здрави и нямат никакви оплаквания.
Факт е, че преобладаващата част от обществото се чувстват отпаднали, напрегнати, нетрудоспособни, гневни и дори сънливи в поне първите няколко дни от промяната.
Освен това е установено, че в периода на адаптация към новото време, хората допускат много грешки и не работят качествено, посочва психиатърът д-р Герев.
На фона на всичката информация, изнесена дотук, няма начин човек да не се запита „Струва ли си всичко това?!“, пише zdrave.to.
След като стана ясно, че 84% от европейците са против промяната на часовото време, то краят на това неудобство вече се вижда. Последното превъртане на стрелките в страните от ЕС ще е през 2021 година. До април 2020 година, сяка страна трябва да избере кое часово време да остане, пише nova.bg.