Китайската нова година е културен знак за ново, още по-добро начало. Стремеж за реализация на мечти, желания, планове и амбиции
2019 г. е Годината на земния глиган (свиня).
Това е последното животно от китайския календар.
Годината ще бъде благодатна. Ще има мир и просперитет, защото земният глиган е символ на богатство и на благини.
Годината ще бъде изключително добра за родените под знака на земния глиган през следните години: 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007.
През 2020 г. започва ново начало с Годината на мишката. През следващите 12 години за пореден път ще бъдат изредени всички представители на китайския зодиак.
В интервю по БТВ с НП посланика на Китай в България научаваме интересни неща.
Китайската нова година се посреща задължително в червено, златно, много светлина и шум.
Това е древна китайска традиция. В далечното минало имало страшен звяр, който излизал на Нова година. Крадял хора, които използвал за храна. Мъдреците разучили, че този звяр също изпитва страхове. Той се страхува от червения цвят, от ярката светлина и от силния шум.
Китайците решили да му се противопоставят и в крайна сметка успели да прогонят звяра.
В нощта на Нова година залепили червени ленти по прозорците. Фойерверките озарили небето. Хората започнали да пеят, да танцуват и да се смеят. Звярът наистина се изплашил и повече никой никога не го видял.
Но тази традиция от далечните векове се запазила и до днес.
Посланикът на Китай разказва, че червеният цвят е символ на живота и на силата. Златният цвят характеризира златото, богатството и просперитета.
За Нова година в Китай се подготвят изключително усърдно. Няколко дни по-рано всички членове на семейството се събират заедно. Чистят целия дом и пазаруват.
Приготвят богати трапези, а самото готвене отнема доста време.
На празничната новогодишна трапеза задължително трябва да има риба. На китайски думата за риба и за богатство съвпадат.
Китайците поднасят всички видове месо, за да има изобилие през цялата година.
Оризовата торта е сред хитовите деликатеси.
Посланикът на Китай коментира, че през последните няколко години китайските инвестиции в България са се увеличили драстично.
Китайските стоки на българския пазар се предлагат в големи количества. Нараснал е значително броят на българските стоки на китайския пазар.
България изнася в най-големи количества вина, млечни продукти, козметика.