Този турски бюрек с кайма и праз става такава вкусотия, че ще ахнете
Предлагаме ви рецептата за отличника сред баничките и бюреците. А именно турски бюрек с кайма и праз. Много лесен, а за вкусен няма да говорим – трябва да се опита. Доволни ще останете.
Трябват ни 500 грама кори за баница, едно яйце, 300 грама телешка кайма, един по-голям праз лук, сто грама олио, черен пипер, сол на вкус.
Първо трябва да си направим плънката като си запържим леко каймата и после добавим към нея нарязания праз.
Подправяме си с черен пипер и сол на вкус. Махаме си плънката като е готова и я слагаме в една купа.
Като видим, че е вече поизстинала си слагаме в нея яйцето и хубаво разбъркваме, за да може да се поеме от сместа.
Взимаме си една касерола с 200 грама топла вода и в нея добавяме олиото заедно с малко сол на вкус.
Тавичка намасляваме с олио и в нея си слагаме четири кори на кръст – така, че краищата на корите да излизат навън от тавата.
Намазваме си корите с четката с мазната вода и започваме отгоре да редим следващите кори за баница.
Така правим с четири кори и на четвъртата, намазана с водата, си изсипваме половината от плънката.
Следват още четири кори, които са намазани с водната смес и върху последната пак си слагаме другата част от плънката.
Бюрека си го завършваме с останалите четири кори и започваме да го оформяме като събираме първите четири кори към средата и ги заглаждаме с четката. Която отново е потопена във водната смес.
Като е вече оформен хубаво, бюрекът престоява навън за около пет минутки, а после го слагаме във фурната. Тя е включена на температура от 180 градуса и печем за около половин час.
Не сервираме бюрека веднага на масата обаче, а го покриваме с кърпа и го оставяме навън да престои за около десетина минутки.
После вече е ясно – режем или чупим и ядем, та ушите ни плющят. Такава вкусотия рядко сме помирисвали, ще останете очаровани.
Пожелаваме ви добър апетит и да ви е много вкусно на всички!
Такава баница с праз,с кайма и без кайма приготвям много отдавна като точа корите сама. Това си е традиционно българско ядене.
Общо взето „традиционните“ български ястия в голямата си част са заимствани или поне повлияни от турската кухня. Причината е ясна. А и за разлика от много други неща, тяхната кухня също е добра. Десерти, тестени изделия и т.н.