Бъдете особено внимателни при избора на този вкусен и полезен плод
При все, че краят на летния сезон е близо, динята все още често присъства на трапезата ни.
Не е никак трудно да познаете динята, която съдържа повече нитрати от допустимото. За целта обаче трябва да сте наясно с някои тънкости.
Често пъти хората наблягат на консумацията на този плод през месец август, тъй като тогава нямат никакви съмнения, че динята може да е зелена, както е в началото. Да, този риск не съществува, но пък за сметка на това има риск от това да попаднете на нитратна диня.
Вероятно всеки е наясно с опасностите от консумацията на такъв „деликатес“, но нека ги споменем отново. В такъв случай рискувате да се появи тежка алергия, гадене, а в нередки случаи може да се стигне и до увреждания на вътрешните органи.
Затова е най-добре да се предпазите предварително от всички тези проблеми и избирайки я да сте сигурни, че тя не съдържа повече от допустимото количество нитрати. Най-добре е да заложите на диня, която е възможно най-узряла, при това в естествена среда.
Ето и още няколко трика, благодарение на които можете да откроите лесно динята, съдържаща нитрати:
Едно от нещата, по които можете да познаете добрият плод, са вътрешните жилки. Колкото по-бледи и дебели са те, толкова по-лоша е динята. Същото правило важи и за неестествено наситения червен цвят на вътрешността й.
Именно поради тази причина най-добре би било да поискате от търговеца да разреже динята, преди да я купите. Имайте предвид, че вътрешността й трябва да е с еднакъв цвят, а кората й да не е твърде дебела.
Трябва да знаете също така, че ако динята пред очите ви изглежда перфектно и е с перфектни ивици и равномерен цвят по цялата обиколка, това не говори за нищо добро. Истината е, че тази диня е пъна с химия и едва ли бихте искали да си я купите.
Наличието на черни и бели семки в динята също говори за наличието на солидно количество нитрати в този плод. Същото важи и ако в средата на вътрешността й има огромна пукнатина. Това е знак, че тя е расла по неестествен начин, тъй като е била обработена с нитрати.
Можете да проверите динята за нитрати и в домашни условия. За целта потопете парче от нея в преварена и топла, но негореща вода. Оставете го да престои известно време. Ако динята съдържа твърде много нитрати, то не след дълго водата ще се оцвети в ярко червено. Естествената диня ще придаде само лек розов оттенък на водата, пише zajenata.bg.