Откриха къде е скрит кивота
Мистерията около кивота се е превърнала в мистерия за човешката цивилизация. Къде е скрит бокала на Христос терзае умовете на учени и свещеници.
В книгата си „Пруска следа на Ковчега на завета“известният калининградски архивист Анатолий Бахтин дава отговор на загадката.
Идеята се ражда през 1989 година.
Тогава екип е командирован да търси прочутата Кехлибарена стая.
Но по време на изследването на документите той се натъква на секретна организация на Третия райх „Аненербе”.
Оказва се, че и до днес не са известни много факти за нейната дейност.
Анатолий Бахтин разбира, че в Германия излиза книга, посветена на тази организация. Заминава за Берлин и я купува. В нея интересни легенди и саги за Източна Прусия.
В книгата се споменава и за златния гроб на Балге. Именно той може да е самия Ковгеч на Завета, предполага учения.
Според неговата версия рицарите тамплиери откриват прочутия библейски артефакт, активно действали през XII-XIII век в Палестина.
От Светите земи е изпратен тайно в Париж, където е била тайната им централа. Но след като френския крал Филип IV Хубави подготвя разгрома на ордена, те решават да се погрижат за своите ценности.
Изнасят ги с десетки кораби, известно в историята като „изчезналия флот на тамплиерите“.
Според калининградски архивист Анатолий Бахтин съкровища, реликви и документи се отправят към Източна Прусия.
Вероятно тамплиерите са искали да ги предадат на съхранение на Тевтонския орден, докато организацията им не се стабилизира и възстанови.
Но след акто не се случва започват да строят множество замъци, струващи много пари.
Кивотът, според архивиста, се е озовал в Мариенбург – в скромен тогава замък край блатата. Но след като тевтонците губят битката се изнася тайно по реките и море до Балга.
И са го скрили някъде в околностите. Но това не е последното пътешествие на кивота. Реликвата вероятно е взета от бившия велик магистър Албрехт.
Но къде го е отнесъл, може само да се гадае, твърди Анатолий Бахтин.Къде е скрит кивота, на територията на някогашната Източна Прусия, днешния Калининград, може само да се гадае,
казва учения.