Риба сопол наистина съществува
Наричат я риба сопол. За мнозина тя е най-неприятното и грозно същество. По-скоро прилича на чувал, пълен с желе или разтопена мазнина.
”Изглежда като нещо, което бихте намерили, гмуркайки се в тоалетната на бара в 3 часа сутринта“, твърди Том Хейл.
Намереният край бреговете на Нова Зеландия образец е сниман от Керин Паркинсон по време на експедицията NORFANZ през 2003 г.
Десет години по-късно тази риба е обявена за най-грозното същество в света. Рибата-сопол изненадващо смаза конкуренцията и стана официалният талисман на „Обществото за защита на грозните животни“.
Шокиращо е, но рибата-сопол изглежда съвсем нормално, когато е в естествената си среда в морските дълбини край Южна Австралия, Тасмания и Нова Зеландия.
Желатиновата пихтия, която смятаме за тази риба, всъщност са екземпляри, деформирани от декомпресията.
Рибата-сопол е дълбоководна морска риба, която живее в тъмните дълбини от 600 до 1200 метра под вълните.
Те никога не изплуват по-плитко от дълбочина 300 метра, освен ако не са извлечени от учени или рибари на повърхността.
Като дълбоководни създания, те са добре приспособени към живот под високо налягане и малко светлина.
Притежават меки кости и желеобразна плът, което им позволява да издържат на налягането, без да се напукат или да се счупят.
Нямат плавателен мехур, който използват повечето риби, за да контролират своята плаваемост. Защото той би се смачкал под изключителното налягане.
Тъй като не разполагат с никаква естествена опорна конструкция, те се подуват и стават на пихтия, когато ги извадят на повърхността на океана.
В своя дом – в дълбоките води, рибата не е толкова разкашкана. А изглеждат нормално и дори красиво. Това личи и от илюстрацията на рибата сопол в естествената й среда.