Спекулациите с насъщния могат да струват човешки живот
Екип учени от Садова направиха шокиращи разкрития за хляба, който присъства ежедневно на трапезата ни.
За никого не е тайна, че хлябът е неизменна част от българската трапеза. Истината обаче е толкова страшна, че ако я знаем едва ли ще го сложим на масата си, твърдят учените.
На практика ние не си купуваме хляб с парите си, а болести. Звучи доста страшно, нали? За съжаление обаче това е самата истина.
От години хляба, който слагаме на трапезата си не се прави от българско зърно, а от вносно, което на всичкото отгоре е с доста съмнително качество.
При все, че в голяма степен изглежда доста апетитен, той е истински убиец.
Насъщният се прави от вносни сортове некачествена пшеница, която обаче за сметка на това дава високи добиви.
За да изглежда апетитен и да бухне, част от производителите добавят множество консерванти, подобрители и коректори. Това се потвърждава и от наблюденията на гл. ас. Иван Алексиев, който е ръководител на отдел „Бюро за обслужване и маркетинг“ в Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ в Садово.
Той посочва, че ако си купите бял хляб, който има сив оттенък или пък е с бледо кафеникав цвят, то това е показател, че брашното, от което е приготвен, не е от българска пшеница.
Гл. ас. Иван Алексиев посочва, че белият хляб трябва да е наистина бял.
Освен това той посочва категорично, че българинът не консумира ръжен хляб.
Истината е, че на практика такъв изобщо не се продава в магазинната мрежа. Докато една част от хляба, сочен за ръжен е направо оцветен, то друга е получен от смесване на пшенично и ръжено брашно. Това е така, тъй като, ако хлябът е направен от чисто ръжено брашно, няма да изглежда добре – ще е плосък, хлътнал, а средата му ще е влажна. Освен това той ще е с кисел аромат и няма да е вкусен.
Самите производители признават, че не влагат повече от 10-15% ръж в хляба.
Учените обръщат сериозно внимание и на така популярния напоследък хляб от лимец.
Под това наименование са известни два вида от рода на пшениците – еднозърнест и двузърнест.
Основната разлика помежду им се корени в това, че еднозърнестият лимец е с нулево съдържание на глутен. Именно той е подходящ за хората, спазващи безглутенова диета.
Двузърнестият лимец съдържа същото количество глутен като качествената пшеница – 26-28%.
В заключение гл. ас. Иван Алексиев посочва, че е много страшно да се спекулира с насъщния, тъй като това може да коства човешки живот, пише Блиц.