Писането на автобиографии е важна част от представянето на всеки работник или служител, когато той кандидатства за работа. Но колко грамотни са те?
За да се убедите сами, разгледайте как са били написани въпросните автобиографии, с които е извършено кандидатстване за работа.
За някои хора това ще се стори доста смешно, след като прочете начина, по който въпросните автобиографии са били написани.
Но положението наистина е трагично, защото като цяло грамотността на българите е паднала в пъти през последните няколко години.
От БЛИЦ ни напомниха, че преди време жена на име Ася беше подала за работа не своята „Автобиография“, а „Авто География“.
Има няколко причини да ставаме свидетели на подобни нелепи автобиографии.
От една страна у нас навлязоха доста чужди думи, а хората, които не се занимават с административна работа, не са в течение на промените.
Да не забравяме, че от БАН постоянно променят българския език.
Преди години пишехме редица глаголи като „издействуваха“, а после тази форма беше опростена и сега е правилно да се пише „издействаха“.
От няколко месеца въведоха нови правила при определяне на думите от типа на „нашата колега“, а не „нашата колежка“.
Преди години пишехме името на подателя на писмото отзад върху капака на плика. От години името на подателя се изписва на лицевата страна на плика, горе вляво, а на получателя – по-ниско вдясно.
От доста години за работа се кандидатства чрез автобиографии, написани в CV формат, според европейските изисквания.
Освен това кандидатите трябва да представят и мотивационно писмо.