В Италия има доста щури суеверия
Тези суеверия са част от ежедневието на италианците. Които те се опитват да избегнат на всяка цена. Едно от най-важните е свързано с числото 17.
То е много по-опасно за италианците, много повече от фаталното 13. В Италия много хотели нямат 17-ти етаж, жилищни кооперации нямат 17-ти апартамент.
Цифрата липсва и в местата на самолета или други транспортни средства на Ботуша.
Предполага се, че суеверието датира още от Древния Рим. При изписването на 17 с римски цифри се получава XVII.
При разместване се получава думата „живях”. А тя се среща често на надгробни надписи.
Числото 13 има доста по-ограничено присъствие в италианския списък за суеверия. Отнася се само за сътрапезниците, които не бива да са толкова на брой.
Защото се свързва с тайната вечеря и предателството на Христос.
Наздравицата също е важна в Италия. Тя не бива да се прави с чаша вода. И винаги се отпива глътка, преди да се постави чашата на масата. А задължителното условие е да се гледате в очите.
Урочасването е изключително сериозна заплаха за италианците.Защитата е ръка, с преплетени пръсти зад гърба.
Стълбовете, от приятелска двойка, трябва да се избягват или да минават само от едната страна. В противен случай означава край на дружбата.
Остри предмети, поднесени като подарък, също развалят приятелството. Защитата е да се даде монета на този, който прави подаръка.
Щуро суеверие е да се остави и снимка на любим човек до леглото. Това според италианците означава раздяла.
Наклонената кула на Пиза е атракция и забележителност. Но тя не бива да се изкачва от студент. В противен случай няма да се дипломира.
Едновременното произнасяне на една и съща дума от двама събеседници също попада в графа щуро суеверие. На Ботуша вярват, че носи лош късмет, ако веднага не се докоснете за носа.