Дупките по пътя стават все повече. Попадате с колата в някоя от тях и разбивате превозното средство. Трябва да съдите Общината
В рубриката „Чети етикета“ по Би Ти Ви Биляна Гавазова покани Мария Ботева инспектор в „Пътна полиция“, Стефан Софиянски – представител на застрахователите и адвокат Мариана Розованова.
Направени са много промени в Закона за движение по пътищата, обяснява инспектор Ботева.
Има ПТП със самокатастрофирали МПС-та.
Пострадал е лек автомобил, който не може да бъде предвижен на собствен ход, следствие на произшествието.
Служителите на КАТ са задължени да посетят мястото на произшествието и да съставят протокол.
По сигнал на зрители има един тънък момент, коментира Биляна Гавазова.
За да може водачът да осъди Общината, когато е повредил своя лек автомобил поради дупки на пътя, трябва да се напише, че е шофирал с позволената скорост.
В противен случай няма да спечели делото.
Представителят на застрахователите коментира, че едва в 20% от случаите на самокатастрофа КАТ е написал, че водачите са шофирали с позволената скорост.
Когато лице е направило катастрофа заради дупки на пътя и КАТ е записал, че е карало с превишена скорост, застрахователят е длъжен да изплати обезщетение за щетите по лекия автомобил.
Това важи само ако лицето не е употребило алкохол. Застрахователят не може да предяви регресен иск – да търси обезщетение от виновната Община.
Ако в протокола е записано, че водачът е пътувал с позволената скорост, тогава застрахователят ще предяви регресен иск към Общината и тя трябва да му изплати сумата.
Но ако водач е катастрофирал заради дупка на пътя и не търси КАТ, не представи протокол, тогава застрахователите винаги печелят делата срещу Общините.
Адвокат Мариана Розованова дава следния съвет, когато разбиете колата. Важно е да се установи щетата, кой е виновен и връзката между тях.
Намирането на свидетел е ключов момент.
Доказването на вреди по МПС-та следствие на дупки става чрез:
1 – Свидетелски показания;
2 – Протокол на КАТ;
3 – Документи за извършения ремонт – превозното средство да бъде откарано в оторизиран сервиз, който може да издаде протокол.
4 – Съдебно-техническа експертиза на колата;
Цената на едно такова дело зависи от материалния интерес, който ищецът търси, обяснява адв. Розованова.
Не пропускайте да изгледате видеото на „Чети етикета“ ТУК >>>.