Общност за помирително правосъдие и неговите стандарти от години са въведени в чужбина. Те са важни и за България
В авторското предаване „Знаците“ Ива Сапунджиева покани протойерей Николай Георгиев. Двамата разглеждат един много важен въпрос, свързан с престъпленията, престъпниците, жертвите и техните близки.
Най-великата благодат, която Бог е дал на човека е свободата. Човек разполага със свободата дали да прави добро или зло. Всеки път, когато един човек върши зло, той слугува на Лукавия.
Хората, които в определен момент от своя живот са извършили зло, попадат в затвора. Какво се случва зад дебелите стени и огради. С тези проблеми напълно наясно е протойерей Николай Георгиев, който е свещеник на затворниците.
Сред съгрешилите има хора, които осъзнават какво са извършили, каят се и търсят отново пътя към Бога. Други трупат гняв, затова че са в затвора. Трети въобще не проумяват какво им се е случило. Четвърта група затворници не променят своето отношение към околните, каквото и да им се случи.
Човечеството до сега не е измислило нищо по-лошо от това да изолира онези, които не харесва. Затворени в затвора някои от затворниците могат да изгубят своята самоличност. Но чрез покаяние, грешникът е в състояние да извърви дългия път и на излизане от затвора да бъде същия човек, какъвто е бил преди да влезе.
Световната асоциация на затворниците има 4 подхода на действие. Те са насочени към бившите затворници, настоящите затворници, жертвите на престъпления и към техните близки. Особено внимание се обръща на децата на затворниците. Такива деца са подложени на психически тормоз от страна на съседите, които натякват, че щом бащата е затворник и детето му ще стане такова. Децата са уязвими и крехки и са най-потърпевши от едно подобно престъпление.
Общност за помирително правосъдие – да бъдат въведени стандартите на помирителното правосъдие. Най-характерната черта е гледната точка на жертвата.
Ако от нечий дом е откраднат телевизор, престъпникът влиза в затвора за една година. Но никой не се интересува от жертвата. Проучванията по света сочат, че хората, станали жертва на престъпление, те искат да знаят:
1 – Защо техният дом? Защо точно те са били избрани от крадците? 2 – Искат извинение. 3 – Искат възстановяване на щетата. 4 – Дали искат престъпникът да бъде вкаран в затвора.
Още важни и полезни факти ще научите от въпросите на Ива Сапунджиева и от отговорите на протойерей Николай Георгиев от видеото долу.