Необходимостта от идентифициране посредством пръстовите отпечатъци в лечебните заведения, беше обжалвана пред ВАС. Съдът ги спря като незаконосъобразни
Центърът за защита на правата в здравеопазването информира обществеността, че към момента пръстовите отпечатъци са били наложени чрез Наредба на МС.
Една Наредба не може да дефинира и да въведе процедура за създаване на код „пръстов отпечатък“ или друга процедура. Това може да стане първо с изменение и допълнение в Закона за здравето, за лечебните заведения у нас и за здравното осигуряване.
С една Наредба могат само да бъдат определени начините, по които трябва да се извърши дадена процедура, документите, които се попълват и други подробности.
Освен, че Наредбата няма сила да въвежда подобни новости, тя самата противоречи на някои регламенти и директиви, които действат на територията на ЕС.
Там е казано, че когато едно лице пътува с цел лечение, достъпът до неговата здравна документация трябва да бъде възможен от медиците в страната, в която ще се извърши самото лечение. Т.е. всички процедури да бъдат максимално улеснени.
А въведеният пръстов идентификатор допълнително ги усложнява.
Докато приключи съдебният процес и Върховният административен съд се произнесе с крайно решение, пръстовите отпечатъци у нас са спрени.
Целта на МС беше, след като бъдат въведени в болничните заведения, да бъдат въведени в аптеките и при посещение при личния лекар.
Използването на пръстовите отпечатъци като начин за постъпване в болница бяха атакувани пред ВАС от Федерация „Български пациентски форум“, Центъра за защита на правата в здравеопазването и Сдружението на частните болници.