Според една тревожна статистика голям процент от българските шофьори не знаят какво точно представлява задължителната за всеки собственик на моторно превозно средство в Република България застраховка „Гражданска отговорност“. За това в тази статия ще ви запознаем накратко и на общодостъпен език с всичко най-важно, с което трябва да бъдете запознати.
Какво е застраховка „Гражданска отговорност“
Представете си следната ситуация. Случва се ПТП, в което участват шофьорът Бойко и шофьорът Сергей. Шофьорът Бойко блъска отзад шофьора Сергей и по този начин уврежда него и неговия автомобил. Шофьорът Бойко обаче има сключена задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ и тя покрива всички имуществени и неимуществени вреди, които той е нанесъл върху шофьора Сергей и неговата собственост. Тази застраховка обаче не покрива уврежданията върху автомобила на шофьора Бойко и шофьорът Бойко трябва да извади парите за поправка от собствения си джоб.
Или с други думи, това е застраховка, която покрива отговорността на застрахования за причинените от него вреди на трети лица, които участват в движението – тук влизат и велосипедисти, пешеходци, каруцари и т.н.
Кои са застрахованите лица
Нека си представим още една ситуация. Шофьорът Бойко е дал на приятеля си шофьорът Яне своя автомобил за временно ползване. Шофьорът Яне обаче по невнимание или не се сблъсква челно с шофьора Волен. Тогава застраховката на шофьора Бойко покрива всички причинени вреди от шофьора Яне върху шофьора Волен – имуществени и неимуществени.
Тоест, застраховката „Гражданска отговорност“ е валидна дори и друг човек да кара застрахования автомобил. А при смяна на неговата собственост, тя се прехвърля директно върху новия притежател и не е нужно той да сключва нов договор.
На кои лица трябва да се плати обезщетение
Да вземем следната ситуация. До шофьора Бойко се вози приятеля му – пътникът Цветан, и когато се случва катастрофа, пътникът Цветан е ранен. Тогава застраховката на шофьора Бойко трябва да заплати определена сума като обезщетение на пътника Цветан.
Или казано иначе – застраховката се изплаща на всички засегнати лица без застрахованото.
Какво НЕ покрива застраховката
Представете си, че шофьорът Бойко си е купил нов плазмен телевизор, но докато го кара към вкъщи причинява ПТП, при което телевизорът се чупи. Застраховката на шофьора Бойко не покрива тази вреда.
Тоест, в застраховката не се включват вреди, нанесени на предмети, бижута, пари и багаж, които са се намирали в автомобила и са били увредени при настъпване на ПТП.
Лимит на отговорност
Застраховката „Гражданска отговорност“ може да покрие имуществени и неимуществени вреди, нанесени от застрахования върху трети лица, които са на стойност до 2 000 000 лв. при едностранно пострадало лице, и до 10 000 000 лв. при повече пострадали лица.
Под имуществени вреди се разбира всички щети, които са нанесени върху автомобила и върху всякакво друго движимо и недвижимо имущество на пострадалото лице. За неимуществени вреди се считат онези щети, които са нанесени от застрахования върху физическото и психическото здраве на увреденото лице.
Валидност на застраховката
Една календарна година.
Цена
Цената на застраховката „Гражданска отговорност“ е различна при всяко застрахователно дружество. Актуалните цени можете да сравните чрез нашият онлайн „Калкулатор Гражданска отговорност“, което веднага ще изведе и съпостави различните предложения, които дружествата могат да предложат за вашия индивидуален случай.