Змийско светилище у нас е изсечено 8 хилядолетия преди Христа
Змийското светилище по нашите земи е сравнимо с това на Стоунхендж във Великобритания. Това твърди световно известният български археолог проф. Ана Радунчева. Според учения той е ценност, сравнима от световна и европейска величина. Древните светилища обаче не са дело на природните стихии, а на човешка ръка. Според нея те са изсечени в скалите от високоразвита цивилизация. Змийското светилище се намира на чукарите над село Сърница, Хасковска област.
„Скалите над село Сърница не са природен феномен, а дело на човешка ръка. Змийското светилище е предпазен пояс срещу непросветените. Обществото на тази цивилизация е било дуолно. Имало е светска власт, но истинските управници са били жреците”, твърди проф. Радунчева.
Според специалистката по праистория „змийският град” над село Сърница е част от цял комплекс. Мрежата съдържа над двеста и петдесет подобни конгломерати, които се намират из Родопа планина. В скалните масиви се наблюдават изсечени змийски глави, човешки профили, сложни фигури, стълби, ниши.
Археоложката дава като доказателство още няколко аналогови фигури, изсечени в различни краища на света. Такива артефакти се намират в Антиохия в Мала Азия. На това място също са били открити змийски фигури. Сред изображенията се откроява женска фигура с глава на змия, както и огромно люспесто влечуго, което е седнало на трон. Специалистката посочва още подобни светилища, намерени в Италия, Испания и изобщо пръснати по цялото Средиземноморие.
Според професорката високоразвита цивилизация, живяла в осмото хилядолетие на Христа, е изсякла въпросните змийски фигури по нашите земи. Освен това са направени и стъпала, по които жреците са стигали до скалните комплекси. Това са показали първите проучвания на терена, който прилича на английския Стоунхендж.
Вероятно цивилизацията е мигрирала на юг, като е изчезнала от региона ни около 4 000 години преди Христа. След което местата са били използвани от траките, които също са извършвали магически ритуали на тях. Познатият като „змийски град” ще бъде по-подробно изследван през есента, каза още проф. Ана Радунчева. Мястото е недостъпно, затова през лятото може да се види единствено от въздуха, поясни още археоложката.