Левурда е билка и изключително полезно растение, което можете да откриете в природата през пролетта
Напоследък все по-често можете да откриете левурда или див чесън по пазарите. Това е растение, което вирее по сенчестите планински склонове и поляни на страната ни.
Трудно можете да го объркате, тъй като в него се съдържат летливи етерични вещества, наподобяващи тези при обикновения чесън, пише gotvach.bg.
Левурда е цъфтящо растение с нежен бял цвят. То се разлиства в края на март или началото на месец април, а цветовете му се появяват през май и юни.
Листата му са светло до тъмно зелени, издължени и продълговати. Те наподобяват много на листата на момината сълза.
Цветовете на левурдата пък са оприличавани на блатното кокиче. Няма как да го объркате, тъй като, щом откъснете стръкче цвят или листенце, те силно миришат на чесън.
Левурда има редица лечебни ползи за човешкия организъм – помага при стомашни проблеми, разстройство, при загуба на апетит. Дивият чесън лекува и хипертония, атеросклероза, преодолява бесзъние и световъртеж.
Левурда има ясно изразено бактерицидно действие, помага при лечение на грипни заболявания, настинки и неразположения.
Лечебното растение се използва при проблем с глисти, подготвят се отвари от билката и се пият по три пъти на ден след хранене.
Левурда се използва широко и като съставка в кулинарията. Тя е чудесна добавка за салати, за супи или яхнии.
Водещи шеф готвачи заявяват, че във всички ястия, в които е подходящо да се сложи магданоз, може да се добави и див чесън.
Поради силния вкус и аромат, левурда не се препоръчва при заболяване от язва и гастрит.