За разлика от Бъдни вечер, когато се събира цялото семейство, Нова година е празник за приятели и компании
В миналото, когато не е било характерно ходенето на приятелски събирания и купони, за Нова година семейството отново се събирало заедно.
Но на трапезата слагали месо от закланото прасе, кървавица, пача.
Имало готвена или пълнена пуйка, кокошка или петел. Богатата на храна трапеза е символ на стремежа за плодородие и изобилие през настъпващата година.
Освен ракия, вино и туршии, старите българи приготвяли баница, в която слагали паричка.
Днес баницата е пълна с късмети, но ние забравяме, че едно парченце трябва да отделим за Пресвета Богородица, което слагаме пред нейната икона вкъщи, за да пази дома от болести, беди и злини.
Тази традиция определено е забравена, за разлика от Бъдни вечер, когато знаем, че парче от питката наричаме за Божията майка и поставяме около нейната икона.
Късметите в баницата са придружени с дрян, за да бъдем жилави и здрави като дървото дрян.
Вържете червени кончета, за да бъдете здрави. Най-възрастният член трябва да завърти 3 пъти готовата изпечена баница с късмети. След това започва тегленето на късмет за всеки от присъстващите на тържеството.
Късметите – дрян и листчета не се изхвърлят в боклука, а се изгарят в печката.
По-нова традиция е за Нова година към празничния тоалет човека да добави нещо ново. Дори и да бъде дребен аксесоар като нова вратовръзка, шалче, герданче, коланче или дори шнола за коса.
Вероятно вие вече сте подготвили тоалетите, с които ще посрещнете Новата година, но не трябва да забравяте, че настъпващата 2016 г. ще бъде под знака на Червената огнена маймуна.
Водещият цвят за късмет и успех е червеният. Затова е важно да добавите нещо в червено към вашия тоалет, колкото и дребно да бъде то. Имате още време до вечерта на 31 декември да се справите и с тази дребна задача.
Като стана въпрос за подаръци, на Коледа е прието да се подаряват подаръци. Но ако вие възнамерявате да празнувате Нова година с приятели, редно е да им купите нещо. Макар то да е дребно и закачливо, което ще им достави радост и ще ги накара да се усмихнат.
Ако все още не сте избрали подаръците за вашите приятели, купете им нещо в червено или поне с червен цвят по него.
На празничната трапеза е важно отново да сложите люспите от никулденския шаран, които използвахте за трапезата на Бъдни вечер, за да имате просперитет. Заедно с люспите би трябвало да имате и поне по 1 костица от никулденския шаран за здраве и благополучие, която също слагате под чинията.
След Нова година можете да си ги запазите до следващия Никулден или не. Тези люспи и кости не се изхвърлят в боклука, а се изгарят или се пускат в реката.
За 2016 г. на трапезата беше добре да сложите нещо в червен цвят – салфетки, повече червени играчи за декорация, червени чинии или чаши, за да синхронизирате с годината на Червената огнена маймуна.
През 2017 г. управляващ цвят е жълтият, защото ще бъдем под знака на Петела.
Покривка, салфетки, декорации и други в жълто ще ви донесат огромен късмет.
Цялата информация събра и адаптира Милена Христова