В продължение на няколко месеца бяха подготвяни докладите за състоянието на КТБ. Докладите са готови, а БНБ прехвърли отговорността на парламента
Според данните в докладите на „Делойт България“ ООД, „Ърнст енд Янг одит“ ООД, и „АФА“ ООД, активите на КТБ са на стойност над 6 милиарда лева.
Сумата, която беше определена като дупка в активите на КТБ е 4,2 милиарда лева.
Одиторите са открили редица пропуски в работата на КТБ – отпускани са кредити в големи размери срещу недобро обезпечение с ипотеки.
Не е проявяван текущ контрол върху работата на кредитните инспектори, както и контрол върху кредитополучателите дали са използвали рационално и по предназначение взетите средства.
Липсват много документи, свързани с представените бизнеспланове. Т.е. отпускани са кредити на доверие, а в бизнесплановете е била записвана нереалистична информация.
Най-лошото е, че самото кредитиране на банковите контрагенти не е ставало директно, а чрез свързани фирми и чрез операции, чиято цел е да бъдат прикрити истинските сделки, за които парите са били харчени.
Подобни операции противоречат на действащото банково законодателство и банкови практики.
Голяма част от отпуснатите кредити са били предоговорени.
В крайна сметка за съдбата на КТБ могат да бъдат разиграни два сценария – оздравяване или фалит.
До момента предложение за оздравяване е направено от големия акционер в лицето на Оманския фонд.
Цветан Василев от чужбина коментира, че целта на БНБ е да доведе до фалит КТБ, за да изкупят на безценица нейните натрупани активи.
От БНБ мълчат и се въздържат от коментари. Те искат да прехвърлят отговорността върху новия кабинет и депутатите от 43-то НС.
За да бъде КТБ оздравена, трябва да се намерят нови инвеститори, които да налеят свежи пари, с които да покрият финансовия дефицит от 4 милиарда лева.
Ако такива инвеститори не се намерят, държавата може да поеме КТБ, но това означава, че трябва да намери тя от някъде средства. Такъв начин е да вземе кредит.
При положение, че депутатите решат КТБ да бъде доведена до фалит, това означава, че дължимите суми до 100 000€ на вложител ще бъдат изплатени от Фонда за гарантиране на влоговете.
В такъв случай този фонд ще бъде тотално изчерпан и ако през следващите месеци друга банка изпадне в подобно нелепо положение, няма да има средства за станалите вложители.
Средствата във Фонда са били натрупани през годините като процент сума, внасяна периодично от действащите банки в България.