Денят 30 ноември е важен празник за българските християни, защото почитаме велик светец, който проповядвал и по българските земи
Свети Андрей е наречен Първозвани, защото е първият апостол от 12-та, които били най-преданите ученици и последователи на Иисус Христос.
Свети Андрей Първозвани бил проповедник на Божието слово след като всички апостоли били осенени от Светия Дух, започнали да говорят много чужди езици и да проповядват в чужбина.
Той проповядвал първо в Мала Азия, а по-късно се преместил в Скития, Грузия, Русия.
Поради тази причина руснаците почитат Свети Андрей Първозвани като свой покровител.
Има сведения, че Свети Андрей Първозвани е основател на църквата в гр. Византион, а също така, че е идвал и по българските земи да разпространява истинското слово Божие.
Византион е старото име на Константинопол – Цариград – Истанбул.
Градът се наричал Византион преди Свети император Константин (21 май) да стане единствен владетел на цялата Римска империя, да забрани гоненията над християните и да основе своята столица, която нарича на неговото име Константинопол.
Поради тази причина патриарсите на Константинопол приемат себе си като преки наследници на Свети Андрей Първозвани.
Свети Андрей Първозвани проповядвал и кръщавал езичниците, които приемали християнството, но също така той лекувал болните и хромите.
Последните седмици от своя земен живот, Свети Андрей Първозвани пребивавал в град Патра.
Свети Андрей Първозвани бил заловен и осъден на смърт – разпънат на кръста приел мъченическа смърт.
При управлението на император Констанций (337-361 г.), мощите на Свети Андрей Първозвани са пренесени в Цариград, където били поставени в църквата „Св. Апостоли“.
Когато кръстоносците нападнали и завладели Цариград, те пренесли мощите в град Амалта, Италия. Това се случило на 6 май 1208 г.
И днес мощите на Свети Андрей Първозвани почиват там.
Честната глава на Свети Андрей Първозвани се намирала в Рим. През 1964 г. главата е предадена на Цариградската патриаршия от Римокатолическата църква като дар в знак за възстановяване добрите отношения между двете Свети църкви.
Приемат Свети апостол Андрей Първозвани за апостол на всички православни християни, защото той ръкоположил апостол Стахий – първия епископ на Цариград.
Имен ден празнуват Андрей, Андреа, Андрея, Андрейчо, Андрю, Андреан, Андре, Андрешко, Андреана, Адриана, Андриета.
У нас празникът се нарича Андреевден.
Интересна е народната традиция на Андреевден.
На трапезата трябва задължително да бъдат поднесени сварени варива – боб, леща, царевица, нахут, ориз, които при процеса на варене започват да наедряват.
Смисълът е да могат житата през следващата година да наедряват, да има голямо плодородие по нивите и изобилие във всеки дом.