Вдигат цената на тока от 2016 г. – край на дървата като средство за отопление?

От
0
0
Вдигат цената на тока от 2016 г. – край на дървата като средство за отопление?
Вдигат цената на тока от 2016 г. – край на дървата като средство за отопление?

Излиза, че 2016 г. няма да ни донесе търсеното спокойствие, а ще ни изненада неприятно с повишаване цената на тока и промени в отоплението с дърва

Либерализацията в цената на тока ще доведе до повишаване цената на тока, коментират експерти от сектор енергетика.

Поради сериозния мониторинг, който ЕС провежда върху вредните емисии, отделяни от работата на ТЕЦ-овете  за периода от 2016 до 2020 лв.

Този мониторинг задължително ще доведе след себе си и по-високи цени на тока за домакинствата, писаха в  standartnews.com.

Освен цената на тока за домакинствата, друг важен проблем за българите е отоплението с твърдо гориво.

Към момента все повече домакинства използват дърва и брикети, заради скъпия ток, но и не само.

Когато в началото на 2012 г. температурите у нас паднаха рекордно ниски – до минус 40 градуса в райони, в които са характерни зимни температури около минус 10 градуса, климатиците започнаха да замръзват и хората стояха на студено, ако нямаха друг вид гориво за отопление.

По тази причина още през есента на 2012 г. двойно повече домакинства се запасиха с дърва за всеки случай.

През 2016 г. ЕС ще приеме специална директива за вредните емисии в атмосферата, която ще наложи много по-ниски норми за азотните и въглеродни емисии, които се отделят в атмосферата от комините на домакинствата, заводите и ТЕЦ-овете.

darva-ogrev

Вдигат цената на тока  и ще ни забранят да се топлим с дърва за огрев

На домакинствата няма да се позволява да се отопляват както до сега с дърва и брикети, а само с  брикети и пелети, изработени от биомаса.

Това изискване няма да важи само за градовете, но и за селата. Това означава, че нашите баби ще трябва да се откажат от своите стари печки за отопление и кюмбета, както и парни инсталации.

Във Враца се проведе енергиен форум. Специалистите коментират, че ако до сега едно домакинство е изразходвало по 1 200 лева за отопление през зимния сезон, заради новата директива ще трябва да заплаща по 1 800 лева.

Освен върху домакинствата, тези изисквания ще окажат негативно влияние и върху българските ТЕЦ-ове, както и циментови заводи.

За да не излъчват вредни емисии в атмосферата, те ще трябва да направят редица подобрения, а вложените инвестиции, които са крупни, могат да причинят техните фалити.


сподели бутон