На 14 октомври имен ден празнуват много жени и мъже, защото денят е голям и важен християнски празник
На този ден през 11 век приключили земните дни в град Епиват на една жена, която днес почитаме като голяма светица.
Света Параскева – Петка Търновска, Епиватска и Българска е родена в гр. Епиват.
Произхождала от заможно семейство. Била християнка и редовно ходела в храма.
Слушайки проповедите на духовниците, младата Петка все повече осъзнавала смисъла на християнския живот, подготовката за Царството Небесно и значението на Иисус Христос за всички хора. Братът на Света Петка бил монах.
Когато родителите на Света Параскева – Петка починали, тя раздала своето наследство на бедните. Напуснала град Епиват и се озовала в пустинята.
Там водила монашески живот сред пясъците и затова я наричаме още преподобна. По този начин се обръщаме към всяка монахиня и монах, без значение, че не са канонизирани за светци.
В житието на Света Петка е записано, че дивите зверове не се страхували от нея, а и тя не изпитвала страх от тях.
Минали години, прекарани в самота в пустинята. Докато един ден преподобната Петка се молела, тогава й се явил Ангел Господен. Вероятно е бил отново Свети арх. Гавриил, който носи вести от Небесата за живите хора.
Заръчал на преподобната, че скоро ще трябва да напусне пустинята и да се върне обратно в Епиват, защото и краят на земните й дни наближава.
Света Петка смирено послушала заръката на Ангела Господен и поела на път обратно към дома.
Когато се прибрала в Епиват след толкова години, не могла да познае родния си град. Той бил променен, построени били много нови сгради.
Никой не познавал Света Петка, защото нейните познати вече не били сред живите. Тя намерила подслон в храма, където след около 2 години предала Богу дух.
Погребали я скромно и забравили за нея.
Минали години. Вярващите християни погребали един моряк, чието тяло започнало да се разлага, близо до гроба на Света Петка.
В съня на вярващите се явила Света Петка, цялата сияеща в Небесна светлина, заобиколена от Христови войни.
Заръчала на вярващите да изровят тялото й. Когато разкопали указаното място, там лежали нейните мощи непокътнати.
Сложили мощите в красив саркофаг и ги пренесли в храма „Свети Апостоли“.
Мощите на преподобната Параскева – Петка обиколили цяла България, докато накрая се озовали в град Яш в Румъния, където почиват и днес. Те вършат изключителни чудеса. Изгледайте и видеото по-долу.
След победа на цар Иван – Александър от Второто българско царство, той поискал като награда саркофага с мощите на Света Петка вместо други скъпоценни дарове.
За мощите на Света Петка била издигната специална църква на хълма Царевец в Тръновград.
Тръгнали мощите към Търновград. Там, където процесията спирала да нощува, после вярващите издигали храмове, които наричали на Света Петка.
Минали Балкана и се озовали в Габрово. Там също била построена малка църква, по-късно разрушена от турските завоеватели.
Но габровци започнали да почитат Света Петка като закрилница на града. След 1990 г. тази традиция отново е възродена.
Празникът 14 октомври е духовен празник на Габрово, а в чест на Света Петка вече 12 години там се провежда Международен фестивал на църковното изкуство.
Похвално житие на Света Петка е написано от Свети патриарх Евтимий Търновски. Когато България пада под турско робство, мощите на Света Петка са пренесени във Видин и в Белград, преди да се озоват в Румъния.
Света Петка е високо ценена светица в Гърция, Македония, Сърбия.
По внушение на Света Петка, писателката Лиляна Хабянович – Джурович написа романа „Петкана“, който се превърна в бест селър във всички държави от Балканския полуостров.
Частица от нейните мощи се намира в едноименния храм в с. Белчин, където е и новият комплекс Цари Мали Град.
Честито на всички с имената Параскева, Парашкева, Параскев, Петка, Петкана, Петко, Петкан, Петкана, Пенка, Пенко, Паруш, Кева, Паша, Пашо, които празнуват своя имен ден!