През 1936 година в иракското селище Хюиут Рабуа са открити странни жълтеникави делви, запушени с асфалт и съдържащи медни цилиндри, за които по-късно се предполага, че всъщност са древни батерии на възраст повече от 2 хил. години
През 1938 година германският археолог Вилхелм Кьониг, който подробно ги описва и изследва, пръв стига до изненадващото предположение, че това всъщност са именно древни батерии, създадени преди цели 2200 години по време на известното Партско царство.
Счита се , че древните батерии може би са били използвани в медицината, но ниският волтаж, който произвеждат (до два волта), не би имал особено голям болкоуспокояващ ефект.
Според друга хипотеза те всъщност са използвани за посребряване и позлатяване на различни видове метали в древността.
Съществува и хипотеза, според която в древните делви са били съхранявани ценни за времето си ръкописи, написани върху пергамент и папирус.
Нито една от въпросните хипотези обаче все още не е приета от официалната наука за окончателна, но всяка една от тях може да бъде приета за вярна. Остава загадка обаче защо това древно знание е било изгубено и преоткрито отново едва хилядолетия по-късно, когато през 1800 година е официално открита съвременната батерия.