Възрастните българи са самотни, без значение дали са в града или на село. За тях сега започнаха да се грижат от БЧК и от охранителна фирма
През месец май писахме, че в област Пловдив охранителна фирма използва автомобилите си вместо линейки и по този начин помага на възрастните хора.
Докато патрулират из селата, охранителите купуват лекарства и други провизии за самотните възрастни, а когато се наложи – карат ги със служебните коли на лекар или до болницата. Повече информация ТУК.
Преди дни в Пловдив е открита една трогателна и стъписваща изложба, посветена на старите хора.
У нас не само по селата живеят много самотни хора, останали без своите половинки.
Същото е положението и в града.
Докато техните деца живеят в града или са в чужбина, докато нямат време от грижи и работа да бъдат постоянно със своите възрастни близки, налага се чуждите хора да се грижат за тях.
Изложбата е под надслов „SOS. Внимание!“, която постави началото на Национална кампания „SOS! Час внимание!“, научихме от http://mediacafe.bg.
Фотографът Неделиян Нешев запечатал лицата на българските самотни възрастни хора.
Журналистката Парашкева Иванова откри изложбата и призова младите българи да не забравяме възрастните ни сънародници. Присъстваха млади доброволци от БЧК.
Сред фотографиите има и потресаващи снимки – възрастни хора обикалят между колите, докато чакат на светофара и просят стотинки от шофьорите.
Стари хора протягат ръце за стотинки пред входа на църквите и манастирите.
Материалният недоимък на възрастните българи е само едната страна на проблема. Унизително ниските пенсии и липсата на средства за нормално съществуване на хора, които са работили като волове в своята младост е без аналог в света. В чужбина хората очакват с нетърпение да се пенсионират и да тръгнат по екскурзии и почивки по света.
Вторият проблем е липсата на контакти. Няма кой да обърне внимание на възрастните хора и да си поговори с тях, дори и за нищожни неща като сериала, който гледат или времето вън.
Днес в сутрешния блок на http://news7.bg гостуваха г-жа Таня Георгиева – директор на БЧК в Пловдив и г-н Александър Александров – представител на охранителната фирма, която се грижи за старите хора. Те популяризираха своята инициатива и призоваха всички българи към малко по-голяма отговорност към съдбата възрастните хора у нас.