Кръстовден е един от най-големите и най-значимите християнски празници
Той е свързан с църковно-религиозни и с народни традиции.
В религиозно отношение Кръстовден е пряко свързан със Светите Константин и Елена.
Свети Константин е императорът, който за първи път в историята на християнството прекратява гоненията над християните.
След като заема престола в източните земи на Римската империя, Свети Константин бил уведомен от вярващите, че управникът на западните части от Римската империя продължава да налага своите езически традиции и да убива християни.
Свети Константин събира своята войска и потегля на война.
Войската на противника Максентий била многочислена и битката се очертавала да бъде изключително трудна.
Докато Свети Константин почивал в палатката си, при него се явил самият Иисус Христос и му посочил да види какво се случва на небето.
Там звездите образували един огромен кръст.
Иисус Христос посочил кръста и наредил на Свети Константин цялата войска да използва знака, защото само с него ще победи.
Свети Константин накарал войниците да направят кръстове на своите шлемове и на знамената.
И наистина, с малочислената си войска Свети Константин и с Небесната помощ разбил войските на Максентий. По този начин станал император и за западните части от Римската империя.
Наложил християнството като официална религия, а християните заживели спокойно.
За своя столица избрал град Византион на Черно море, който нарекъл на своето име Константинопол. След завладяването от османските орди е преименуван на Цариград, а днес е Истанбул.
Със светия Кръст Господен отношение има и Света Елена, майката на Константин. Двамата равноапостолни светци почитаме на 21 май.
В знак на благодарност към Господ за победата, Свети Константин изпратил своята набожна майка Елена в Йерусалим, за да построи църква.
Докато копаели основите на новия храм, в земята намерили три огромни дървени кръста. Света Елена и духовниците от Йерусалим разбрали, че един от тях Светият Кръст, но кой би могъл да бъде.
По това време към тях се задала процесия с починал човек. Решили да направят проверка. Започнали да допират всеки един от кръстовете до тялото на покойника. Когато направили експеримента с третия кръст, човекът възкръснал.
Нямало съмнение, че това е Светият Кръст, на който бил разпънат на Голгота Синът Божий.
Светият кръст бил нарязан на парчета. Света Елена взела част от него, заедно с гвоздеите, с които Иисус Христос бил закован на кръста.
Единият от тях император Константин монтирал на своя шлем, за да го пази и да му дава мъдрост.
Света Елена хвърлила единият от гвоздеите в морето, за да може да усмири силната буря, която се разразила и можела да обърне кораба, с който се прибирали от Йерусалим към Константинопол.
Според църковните традиции в нощта на Кръстовден – от 13 до 14 септември се правят нощни бдения. Култово място в България е Кръстова гора, защото там някъде под земята е скрито парче от Светия кръст Господен, което върши чудеса.
Много хора са били изцерени, след като са преспали на Кръстова гора. Това се случило и с младата княгиня Евдокия, надарена художничка.
В знак на благодарност цар Борис Трети и подполковник Величков изработват голям метален кръст, който монтират на Кръстова гора. Снимки и повече информация научете ТУК.
Спазва се строг пост и не трябва да се върши домакинска работа.
Според старите български народни традиции след Кръстовден започва активният гроздобер и засаждане на посевите, които ще презимуват и на следващата година ще дадат реколта.
Нощта на Кръстовден е равна на деня, а след Кръстовден денят започва да става все по-малък, а нощта все по-дълга.
Имен ден празнуват много българи с имената Кръстьо, Кръстил, Кръстина, Кръстила, Кръстена, Кръстилена, Кръстана, Кръстан, Кънчо, Кана, Криста, Кристина, Кристияна, Кристиян.