Не само проливните дъждове са виновни за трагедията в Мизия, установи извършената проверка
След като потопът заля Мизия и нанесе щети на повече от 80% от населението и засегна обществените сгради, прокуратурата се самосезира и предприе разследване, научихме от репортаж по БНР.
Направеното прокурорско разследване откри до момента две основни причини за трагедията в Мизия.
Още през 2000 година е направено предписание, че коритото на р. Скът крие опасности, затова то трябва редовно да бъде почиствано от растителност и други отпадъци, за да може водата на реката да се отича свободно.
Втората причина са частични разрушения в цялостта на язовирната стена на язовир „Стубля“.
Във въпросния язовир се събират водите на 5 водоема, след което се вливат в „Братковец“ – един значително по-голям язовир.
Състоянието на „Братковец“ е добро и разследващите не са открили никакви следи от разрушения.
БГНЕС разполага с доклад, според който още в началото на май 2014 г. са били отчетени проблеми с язовирите на Област Враца.
След проверки на язовирите в България било установено, че 23 от тях са в особено опасно състояние. Има разрушения по дигите на река Дунав, по Огоста и по Скът.
Въпросната проверка е извършена от 12 до 14 май 2014 г.
През май язовирите „Косталево“ и „Градешница“ преливали. Водата в другите проверени язовири била до ниво, което не крие опасност от преливане.
Отново през месец май 2014 г. е констатирано, че бързотокът на преливника на язовир „Рогозен 1“ е разрушен, което означава, че при евентуални форсмажорни обстоятелства като проливни дъждове, водата не може да бъде изпусната и ако язовирът прелее, крие огромна опасност да залее околните селища.
Язовирите „Девене“, „Мраморчица“ и „Три кладенци“ също са с разрушен бързоток.
Проблеми са открити по стените на язовир „Градешница“ – ерозирали участъци. Неговият основен изпускател е запушен. Това отново означава огромна опасност при инцидентно и бързо препълване с вода на въпросния язовир.
Въпросът е какво се е случило, след направените констатации. Изглежда нищо. Предписанията са били прибрани в папките с документи и поради липса на средства (основният проблем и оправдание), ремонти не са били извършени.
В Мизия едва 125 къщи са успели да останат здрави след страшното и трагично наводнение. Всички останали са напълно или частично повредени, цитираме http://www.vesti.bg.
Населението от Мизия се вдигна днес сутринта на протест, защото държавата все още не е осигурила никакви средства за ремонти и възстановяване.
Хората са притеснени, защото вече навлизаме в сезона на есента, а и зимата е на път. Хората нямат дърва за огрев, домовете им са в критично състояние.
Хората от Мизия ще протестират всеки ден, докато не получат необходимите помощи, съобщиха преди малко по bTV.