Доц. Марчев заостри нашето внимание по два много сериозни проблема, които могат да сполетят хората през лятото – слънчев и топлинен удар
Много българи не правят разлика между слънчев и топлинен удар, а тя е съществена.
Топлинен удар се получава, когато човек не пие достатъчно вода през летните горещини. Тялото му се дехидратира и когато водният резерв на организма се изчерпи, се появява топлинен удар.
Човек може да колабира.
За да се предпазите от него трябва съзнателно да пиете много вода, заедно с айран, пресни сокове от плодове и зеленчуци, да ядете сочни плодове като диня, череши.
Водата през лятото е важна и за бъбреците, поясни доц. Марчев, защото човек се поти. Голяма част от течностите излизат през потните жлези, а бъбреците не функционират пълноценно.
Водата е важна за мозъка и за черния дроб.
Слънчев удар имаме, когато главата на човек е нагрята от силното слънце.
При слънчев удар може да се получи силно главоболие, но може да има много по-сериозни последици като кръвоизлив в мозъка.
Важно е да слагате светли шапки на главите, когато излизате денем в топлото време.
Най-правилно е в най-горещите часове на деня малките деца, възрастните хора, болните да стоят само на сянка или вкъщи.
Когато имат спешна работа за вършене, да я вършат сутрин по-рано и късно следобед.
Доц. Марчев заостри вниманието на още един важен факт.
Когато на улицата видите припаднал човек, заради горещината, по-рано казваха, че такъв човек не трябва да бъде пипан от некомпетентни хора.
Доц. Марчев каза, че е важно човекът да бъде преместен на сянка. Ако е облечен в стегната около врата блуза или риза, копчетата да бъдат разкопчани.
Да бъде наръсен с вода и да му се прави вятър, докато пристигне линейката.
През лятото трябва да се носят светли и широки дрехи, за да може през тях да прониква въздух, който охлажда тялото.
Тъмни и прилепнали дрехи не трябва да се обличат в летните горещини, обясни доц. Марчев, докато беше гост на Цветанка Ризова.