Някой ще каже, че това вече е прекалено, но това е самата истина. Електронният часовник също е изобретение на българин. Тази година стана на 50 години
Петър Петров е стандартно българско име, но зад него стои личността на един изключително креативен и умен българин, който подари на света възможността лесно да разбира колко е часът, изписан върху циферблата, а не чрез голямата и с малката стрелка.
Изобретателят инж. Петър Димитров Петров е бил роден на 21 октомври 1919 г. в Брестовица.
От 1944 г. Петър Петров напуска България, за да следва в чужбина. Първо учи инженерна специалност в Университета на Мюнхен. Продължава своето обучение в университетите в Щутгарт и в Дармщадт. Там следва гражданско и електро-механично инженерство.
От 1951 г. младият инж. Петър Петров отива в Торонто (Италия), където взема участие в различни проекти за изграждане на военно-въздушните бази на САЩ.
Пет години по-късно инж. Петър Петров заминава за другия край на света – Индокитай. Там участва в изграждането на електроцентрали и мостове, научихме от bulgaria681.
Междувременно инж. Петър Петров сам проектира катамарин, с който достига до Мелбърн.
Вернер фон Браун кани инж. Петър Петров през 1963 г. в Хънтвил, за да участва в екипа, който проектира нова ракета, която трябва да достигне до Сатурн като част от научната програма Аполо.
През 1968 г. натрупалият огромен практически опит и значими контакти, инж. Петър Петров основава собствена компания, която нарича Care Electronics.
Там, през 1969 г. инж. Петър Петров разработва своето уникално и непознато до този момент в света творение – електронният часовник. Неговото име е „Пулсар“.
Първите бройки на електронният часовник марка „Пулсар“ се продавали по 2 100 долара.
Цели 50 години вече електронни часовници от различни марки и на различни цени, до най-символичните за жълти стотинки, се продават навсякъде по света.
Електронният часовник отдавна не се използва само за носене на ръка. Електронни са часовниците на редица уреди, на DVD, на декодери и други.
Много хора предпочитат да се събудят сутрин с електронният часовник, вместо с класически будилник с циферблат, благодарение ума и оригиналното техническо мислене на българина инж. Петър Петров!
Поклон пред делата му!