Наличието на дървояди в дома е огромна напаст, но за радост има варианти за борба с тях
Преди на българския пазар да се появят различни препарати за защита на дървесината от дървояди, старите българи са използвали свои средства.
С тях успявали да предпазят старите къщи, оцелели до наши дни в Котел и Елена, Трявна и Боженци, в Пловдив, Панагюрище, Мелник и в други селища.
1. Третиране с газ
Газ, с която в миналото пълнели лампите и фенерите нощем, мажели дървесината, в която са се появили дървояди и я опазвали цяла.
Чували сте, че смес от газ, оцет и мас се използва за борба с гниди и въшки.
2. Третиране с отработено масло от двигатели
Хора, които са използвали този метод за борба с дървояди препоръчват да се използва отработено масло от бензинов двигател, а не от дизелов, защото маслото от дизелов двигател е черно, докато от бензиновия има шоколадово кафяв цвят.
Отработеното масло се смесва с нафта. Рецептата е 10 литра отработено масло и 2 нафта. Ако имате малък участък, прояден от дървояди, ще си направите съответното количество.
Понеже нафтата изветрява бързо, маслото задържа препарата върху повърхността на дървото и в нея. Но нафтата е тази, която убива дървоядите.
3. Третирате с нафта
Дори и да не можете да намерите отработено масло, само нафта е достатъчна. Но за целта трябва да задържите парцала, с който третирате мястото поне 15-20 минути върху дупките на дървоядите, за да ги умори.
По принцип нафтата мирише, затова не е добре да я използвате за легло, гардероб, ракла или шкафове в кухнята. Но ако е за дървесина в коридора, няма проблем.
4. Третиране с бензин
Напоявате дебел парцал или гъба от дунапрен с бензин. Обилно намазвате повредения участък с него. Там, където има дупки на дървояди, изцеждате от бензина, за да може добре да проникне в отворите. След това задържате гъбата или парцала върху дупките. По този начин всички дървояди, които се намират вътре ще се задушат и ще измрат.
5. Дървомор СД3
На пазара има различни препарати за борба с досадните дървояди, но повечето от тях са доста скъпи.
Дървомор СД3 се продава в разфасовки от 100 мл. Стъкленото шишенце струва от 4,50 – 6,50 лева.
Продава се и в бутилки по 1 литър, а цената е от 30 до 35 лева (зависи от търговеца).
Използвате около 300 до 400 мл на квадратен метър. Намазването се извършва с четка за боядисване. Трябва да повторите няколко пъти.
Там, където има дупки на дървояди, добре е да вкарате от разтвора със спринцовка.
Дървомор СД3 е подходящ за всякакъв вид дървесина. Греди, дървени летви на ограда, за пода и дюшамето. За мебели, дърворезби, прозорци, врати, икони, експонати в музеите.