Уникална находка представи проф. Николай Овчаров, само броени дни, след като поднови разкопките на Перперикон
Преди да започне да копае на Перперикон, проф. Николай Овчаров даде официална пресконференция за медиите.
Той вероятно се е надявал, че и лятото на 2014 г. ще извади на бял свят интересни и любопитни находки, но едва ли си е представял толкова скоро да се натъкне на нещо неподозирано.
Уникалната находка е погребението на кон. Конят не е бил обикновено животно, а е бил язден от висш военен или пълководец.
Конят получил травма по време на бой и вероятно е трябвало да бъде умъртвен насила.
Погребението на коня е извършено ритуално и прецизно. Тялото на коня е положено в правоъгълен гроб, разположен близо до тюрбето на Перперикон.
Цялото погребение е извършено според османските традиции – тялото е положено в посоките север – юг, а не както при християните запад – изток.
За първи път на територията на Перперикон е открито тялото на кон, а още по-малко погребан по този начин.
Самият проф. Николай Овчаров е останал доста изненадан, че в Османската империя също са погребвали животните с почести, както и по древните земи на България.
В гроба на коня е открита монета от 14 век, която е безспорно доказателство за епохата и изключително много улеснява учените.
Около скелета на коня са намерени и медни пластинки, научихме от http://www.standartnews.com. Все още не е ясна тяхната функция.
Десният крак на коня е бил отрязан и допълнително добавен в направения гроб, заедно с неговата подкова.
Проф. Николай Овчаров е на мнение, че погребаният кон е принадлежал към номадските коне, които се славели с изключителна бързина. За тях е писано в старите текстове.
Намерената монета от 14 век препраща българските археолози към падането на Перперикон под османско владичество от 1360 до 1361 г.
Когато завоевателите превземат тракийския град, те разполагат цял гарнизон.
След окончателното падане на Перперикон под османска власт, цели 20 години войниците остават на това място и изграждат специален гарнизонен център.