На 28 април: 3 повода да отидете на църква, не забравяйте и празничната трапеза

0
257

Амин!

Честит велик празник на 28 април!, икона ФБ

Честит велик празник на всички!

ЧИД!!!

Цветница (Вход Господен в Йерусалим) е уникален ден за всички християни.

Не случайно седмицата от Цветница през Разпети петък до Възкресение Господне е най-значимата в историята на християнството. Тази седмица е от изключително значение за вярващите и за онези, които са поели по пътя на духовното израстване.

Седмица е значима и за хората, които изповядват други вероизповедания. Личността на Иисус Христос и неговата мъдрост, както и огромната му саможертва, излизат извън пределите на християнството. Те са общочовешки и общовалидни за всички живи хора.



Цветница – Вход Господен в Йерусалим поставя началото на края на земните дни на Господ Иисус Христос.

Синът Божий знаел какво му предстои, но въпреки това той казва на Отца “Да бъде твоята воля” и смирено понася както възхвалите, така и униженията преди самото Разпятие.

След като на Лазаровден Иисус Христос възкресил починалия Лазар пред очите на толкова опечалени близки и познати, хората за сетен път се убедили, че не е обикновен мъж, а наистина е Синът Божий.

На Цветница Иисус язди своя осел (магаре) и така царствено влиза в Йерусалим.

Посрещнат е с празнични възгласи, а хората застилат пътя пред копитата на осела с палмови клонки. Затова в чужбина наричат празника  Цветница “Палмова неделя”.

Ние в България нямаме палми, затова в храмовете ни раздават осветени върбови клонки. Затова празникът Цветница се нарича още Връбница. Така е и в другите европейски православни държави.

Върбата е първият повод да отидете на църква. Вторият е да се поклоните пред празничната икона с лика на Господ Иисус Христос. Третата причина е да бъдете миросани от свещеника в храма за здраве. Да си запалите свещички за здраве и сила на духа, защото следващите дни до Възкресение са специални и страдални.

Не трябва да забравяте, че на път към храма на Цветница  трябва да вземете старата върба от иконите и да я изхвърлите в течаща вода – река, вада, поток или да я изгорите в печката. Тя не се хвърля в боклука или в контейнера, защото е преспала в олтара на храма.

След като се приберете от църква, поставете младата върба на вашите икони вкъщи и там тя ще престои до следващата Цветница.

На красивия празник Цветница имен ден празнуват всички с имената на цветя, растения и дървета.

Честито на Цветана, Цвета, Цветанка; Цецо, Цецка, Цвятко, Цветан, Цветелин, Цветелина; Цветомира, Цветомир, Цветозар, Цветозара; Акация, Маргарит, Маргарита, Роза, Ралица; Ела, Върба, Фиданка, Росица, Невен, Невена; Здравко, Здравка,  Зюмбюл, Зюмбюла, Карамфил, Карамфила; Кремена, Дилян, Диляна, Детелин, Детелина, Иглика, Камелия, Лилия, Лили, Лилян; Далия, Ягода, Малин, Малина, Петуния; Теменуга, Теменужка, Трендафил, Трендафилка, Жасмина, Жаси, Жасмин – повече от 100 красиви имена.

Екипът на topactualno.com  поздравява всички с тези прекрасни имена на цветя и Ви пожелаваме здраве, дълъг живот, щастие и късмет!

Не случайно обърнахме внимание на факта, че след Цветница навлизаме в последната седмица от живота на Иисус Христос на Земята.

Цветница е хубав и щастлив ден не само за именниците, но и за самия Иисус Христос.

Въпреки, че все още тече Великият пост, на Цветница е позволено да се яде риба, за да се отпразнува прекрасното събитие – посрещането на Иисус Христос като истински Цар в Йерусалим.

На Цветница хората се веселят и се забавляват, а тези забавления приключват в края на празника, за да могат вярващите още от понеделник на Страстната велика седмица да се концентрират в своята вяра.

Рибата, която вярващите ще ядат, ще влее сили и енергия в изтощените от поста тела за последните най-култови дни от поста.

По отношение на рибата, няма традиция да бъде определен вид, както е на Никулден. Каквато риба обичате и можете да си позволите, приготвена по вашия си начин. В краен случай можете да си отворите и консерва с риба.

Най-важна от целия Велик пост е последната Велика седмица.

През тези дни вярващите ядат все по-малко храна. А на Разпети петък не ядат нищо – в краен случай няколко хапки хляб и няколко глътки вода при нужда.

По този начин те засвидетелстват своето уважение, признателност и преклонение пред саможертвата на Иисус Христос. А той беше пожертван (жертвеният Агнец), за да може неговата пролята кръв да изкупи натрупаните през вековете грехове на хората.

Този факт не трябва никога да бъде забравен.

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Вашият коментар.
Вашето име

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.