Изключително признание
Причината за тези високи отличия е изключителният им принос за утвърждаване и укрепване на двустранните отношения между Англия и България.
Информацията е оповестена от Британското посолство в София и цитирана от Дарик.
От институцията информират, че такива почетни отличия се присъждат само на лица, които не са британски граждани или жители от Общността на нациите. Но в същото време имат съществен и важен принос за развитие и утвърждаване на отношенията между Обединеното кралство и тяхната родна страна.
Член на Ордена на Британската империя (MBE) се присъжда за изключителни заслуги или постижения за дългосрочно и съществено въздействие. Тези заслуги, са такива които могат да служат като полезен пример. Орденът на Британската империя се присъжда за практически заслуги, свързани с местната общност.
Тези високи британски отличия се присъждат от британския крал или кралица. Отличените лица са предложени от министъра на външните работи и на развитието, както и по въпросите на Британската общност, е посочено в съобщението.
Единият българин е Стефан Китанов, а вторият удостоен с високата чест е Валентин Въльовски.
Стефан Китанов е създател и настоящ директор на Международния филмов фестивал „София Филм Фест“. Българинът става Почетен член на Ордена на Британската империя (MBE). Високото отличие му се присъжда за представяне и популяризиране на британското кино в България. И това се случва в продължение на 30 години.
През 1996 г. Стефан Китанов в сътрудничество с Британския съвет запознава българските зрители с „Монти Пайтън„. Представянето е реализирано на филмов фестивал, който е посветен на британската комедийна група.
След 1996 г. следват и други кино фестивали с участието на британски филми. Впоследствие, това успешно сътрудничество прераства в София Филм Фест. София Филм Фест се утвърди като едно от най-значимите български културни събития днес. Успя да си извоюва славата на водещо филмово събитие за Централна и за Източна Европа. И днес София Филм Фест продължава да представя филми от британското кино. Както и инициативата на Британския съвет със заглавие „Пет филма за свободата“.
Валентин Въльовски е градинар в резиденцията на Британското посолство в град София. Той е отличен с Медал на Британската империя (BEM). Отличието му се връчва за принос в укрепване на британско-българските отношения.
От дипломатическата мисия в София посочват, че вече 30 години Валентин Въльовски поддържа и се грижи за градината на резиденцията на британския посланик в София. Благодарение на полаганите грижи, днес тази градина е приемана за най-добрата представителна градина в България.
Градината е разположена на площ 1,5 акра. В нея са засадени 38 дървета от 13 вида. Цъфтят 30 пълзящи рози в различни цветове от 15 сорта. Има 300 розови храста от 40 сорта. Сред тях са характерните английски сортове Rosa Glauca и Princess Charlottе (наречена на дъщерята на принц Уилям и на принцеса Катрин.
През 1998 г. крал Чарлз посещава България в качеството си на принц на Уелс по покана на Симеон Втори Сакскобургогтски. Принцът на Уелс тогава засажда орех, който днес е превърнат в главен елемент на градината от българския градинар Валентин Въльовски.
Британците отделят изключително внимание на природата. Природата на Острова е протектирана от британското кралско семейство. Около резиденциите на британските владетели има огромни и красиви паркове с уникални цветя, растения, храсти и дървета. Такива красиви градини има оформени във всички обществени паркове в Лондон.
Затова работата на градинаря Въльовски е оценена толкова високо. Той е специалист и редовно обменя опит с неговите колеги от Кю гардънс и Хамптън корт Лондон. Валентин Въльовски редовно споделя неговите познания в областта на градинарството и помогна на местно училище да реализира своя собствена градина, казват от Британското посолство в София.