Важно е да ги включите във вашето меню
Особено ако те не са противопоказни за вашето здраве.
Едни от най-важните храни са онези, които са богати на фибри.
Фибрите не могат да се усвояват от организма и не могат да се разграждат. Но те са безценни по много причини.
Фибрите прочистват червата от натрупани в тях нечистотии. Помагат в борбата със запек. Понижават кръвната захар, писаха във vesti.bg.
Освен това те спомагат за по-добрата работа на стомаха и предпазват от образуването на газове.
Фибрите намаляват холестерола. Помагат за регулиране на телесната маса. Затова са необходими при резтоварващи режими и диети. Ето някои от най-популярните храни, които са богати на фибри. Те са лесни за консумация и са достъпни.
Банани
Бананите са едни от най-засищащите храни. С един банан на закуска човек може да бъде сит до обяд. Но ако изпитате глад, можете да изядете и още един банан.
Баните са богати на витамин С, на витамин В6 и на калий. 100 грама банани съдържат 2,6 гр. фибри.
Круши
Крушите са вкусни плодове и богати на много минерали плодове. 100 грама круши съдържат 3,1 гр. фибри. Проблемът е, че не се намират в търговската мрежа целогодишно. Затова е важно през лятото и есента, когато зреят ранните и зимните круши, да си хапвате обилно от тях.
Авокадо
Авокадото е изключителен плод. То е богато на здравословни мазнини. Съдържа витамин С, магнезий, калий, витамин Е и витамини от групата на В. 100 грама авокадо съдържа 6,7 гр. фибри.
В България авокадо се продава през цялата година. Има го по-твърдо и в по-мек вариант. Има хора, които си мажат меко авокадо на филиййка. И споделят, че така е много вкусно.
Броколи
През последните години и броколите навлязоха в българската кулинария. Има много рецепти за вкусни домашни ястия с броколи.
Те са богати на витамин К, на витамин С, на витамини от група В. Както и на микроелементите калий, манган и желязо. Броколите са богати на протеини. 100 грама броколи съдържат 2,6 гр. фибри.
Леща
Лещата е вкусна и полезна храна целогодишно. С нея приготвяте вкусни яхнийки, които имат сосче, а то е полезно за храносмилането. Лещата е богата на минерали и протеини. 100 грама леща съдържа 7,3 гр. фибри.
Нахут
Нахутът е вид бобово растение. Продават го готов стерилизиран в буркани в търговската мрежа. Вкусен е като яхния.
От нахут приготвят хумус. Той не е типична българска храна, но и той навлезе на българския пазар неотдавна. Хумусът служи за разядка и за намазване. Най-полезен е намазан на филийка пълнозърнест хляб или на брускета.
100 грама сварен нахут съдържа 7,6 гр. фибри. В нахута количеството е по-малко.
Грах
Грахът е богат на протеини и минерали. 100 грама грах съдържат 6,8 гр. фибри. Стерилизиран грах използвате за приготвяне на различни яхнии. Добавяте го към вкусната руска салата и при ризи бизи (сварен ориз като гарнитура за месо).
Бадеми
Бадемите, орехите и ядките на кайсиите са най-полезните ядки. Те са богати на растителни мазнини, на витамин Е, на манган и на магнезий. От бадемите се приготвя бадемово брашно. 100 грама бадеми съдържат 13,3 гр. фибри, писа bgfermer.bg.
Бадемите, както орехите и ядките на кайсиите са полезни, когато са сурови. При печене се губят част от техните полезни вещества.