Възкресение Христово – Великден е най-великият ден в живота на всички хора, не само на християните
И тази година Великден ще бъде прекрасен.
В Йерусалим Благодатният огън слезе от Небесата току що.
За разлика от Рождество Христово, когато суетнята е свързана до голяма степен с купуване и подаряване на подаръци, на Великден – Възкресение Христово тези навици не са така силно изразени.
Въпреки това, ние често забравяме какво празнуваме, кого и защо почитаме, улисани в домакинските ангажименти по чистене, боядисване на великденските яйца, месенето на домашни козунаци, печене на агнешкото месо и ходенето на гости.
И въпреки, че доста хора ще отидат на църква, за да посрещнат Възкресение Христово, след като седнат на трапезата, част от тях ще забравят Христос в момента, в който започнат да се хранят и да се веселят със своите семейства или с компанията, с която празнуват.
Иисус Христос и неговото светло Възкресение забравяме още на втория работен или учебен ден след Великден, защото ще ни грабнат ежедневните домакински и служебни ангажименти.
Какво не трябва да забравяме?
1. Поздравите
От Възкресение започваме да се поздравяваме с „Христос Воскресе!“ – „Воистина Воскресе!“ в продължение на 40 дена до другия голям празник Възнесение, когато Иисус Христос ще си тръгне завинаги от Земята.
Много често ние се поздравяваме с този поздрав в първите дни след Великден, когато отидем на работа или в училище и след това спираме.
Ако се притеснявате, че сред вашите познати, приятели, колеги и други няма вярващи хора и няма да бъде уместно да ги поздравявате с „Христос Воскресе!“ – „Воистина Воскресе!“, когато ходите на църква по този начин трябва да поздравите свещениците, които срещате, жените, които продават свещите и свещенослужителите в храмовете.
2. Не се пости цяла седмица
След като вярващите са постили в продължение на 49 дена, през следващата седмица, която е Светлата седмица, в сряда и в петък не се спазва пост.
През цялата Светла седмица можете да ядете месо и млечни храни съвсем спокойно.
3. Светлата седмица
Вниманието на повечето християни е насочено към Страстната седмица и Христовите страдания, благодарение на които той стана наш Спасител и изкупи нашите грехове.
Но не по-малко важна е Светлата седмица.
Тя приключва с Томина неделя.
Смисълът на Томина неделя е изключително важен, защото на този ден Свети ап. Тома лично се е убедил, че Спасителят Иисус Хрисос наистина е жив, след като бръкнал с пръст в раните на Сина Божий.
4. Тропарът на Пасха
„Христос воскресе из мертвих,
смертию смерт поправ
и сущим во гробех живот даровав.“
В превод:
„Христос възкръсна от мъртвите,
със смъртта си смъртта победи
и на тия, които са в гробовете, дарува живот!“
В храмовете църковните хорове изпълняват този тропар по музика на композитора Д. Христов.
5. Яйцата
Когато довечера тръгнете към църква, носете по 1 боядисано яйце, което ще оставите като подарък в храма.
От храмовете също раздават боядисани и осветени яйца, които е хубаво да запазите вкъщи до следващата година, както правите с върбовите клонки от Цветница.
Осветеното яйце ще пази вас и вашите домове от лоши енергии и влияния.
Според народните традиции, от боядисаните яйца отделяте колкото е броят на членовете от вашето семейство или повече, които ще търкаляте 1 седмица след Възкресение – на следващия понеделник.
До тогава вие трябва да сте изяли всички яйца, защото ще започнат да се развалят, дори и да ги съхранявате в хладилника.
6. Благотворителност
Не само Коледа е време за благотворителност. Великден също е повод да направим щастливи хората.
Дори и да нямате средства, с които да подпомогнете финансово някой болен или човек в нужда, можете да занесете козунаци и боядисани яйца на хора, които знаете, че не са могли да си купят или да си приготвят.
Ако имате възможност, можете да отделите малка част от вашата празнична трапеза и да им занесете, за да почувстват и те духа на Христовото възкресение, защото Спасителят Иисус ни учеше, че който има 2 ризи трябва да даде едната на ближния си.
7. Ходене на гробища
В различните части на страната традициите са различни.
Според някои ходенето на гробища става на Велика събота. Носим на близките резен козунак и боядисано яйце.
Според други – това посещение на гробовете става на Светлата събота, отново за да оставим козунак и яйца.
В някои райони на страната на Велика събота подават яйца и козунаци за „Бог да прости!“ както правим на Задушница.
Вие постъпете както сметнете за най-правилно.
Светли празници на всички наши читатели!
Не забравяйте, че мисията на нашия живот е да развиваме Христовото съзнание в нашите сърца, души и умове не само по време на големите християнски празници, а и в нашето ежедневие.
Copyright © 2017 Topactualno.com. All rights reserved.
Всички авторски права запазени. Споделяйте, но не копирайте съдържанието без съгласие и разрешение на Topactualno.com!