Почитаме едно от най-великите чудеса на Иисус Христос: ЧИД на 16 април!

0
1194

Велик празник и важен за всички християни ден е 16 април

Иисус Христос
Синът Божий Иисус Христос Сн: ФБ

Той е доказателство за огромната сила, която притежавал Иисус Христос. Честит Имен Ден!

От 16 април започва една дълга поредица от важни за християните празнични дни.

Тяхната кулминация преминава през най-голямата трагедия в човешката история, за да завърши с най-великото събитие. 

Преди да настъпят тези славни и велики дни, всички ние съпреживяваме последните земни дни от живота на Сина Божий Иисус.  На Голгота той ще се превърне в Христос.



На 16 април  Иисус Христос демонстрира пред много хора своята огромна сила. Извършва чудо, което не е по силите на обикновен човек.  Той накара своя мъртъв приятел Лазар да се върне от смъртта и да възкръсне.

Господ Иисус Христос да пази всички българи от бедствия, болести и беди Сн: ФБ

Свети Лазар е родом от гр. Витания, който се намирал близо до гр. Йерусалим.  Докато Иисус Христос бил извън Йерусалим, Свети Лазар  заболял и бързо се споминал.  Иисус Христос се прибрал от своето странстване. Научил, че Свети Лазар е умрял и са го положили в пещерата.

imen-den
Иисус Христос възкресява мъртвия Лазар Сн: ФБ

Тогава Синът Божий Христос отишъл в пещерата. Заповядал на Лазар да стане и да излезе.  Не може с думи да се опише изумлението на присъстващите, които видели как към тях идва умрелият Лазар.  Според житието на Свети Лазар, той живял на Земята още 30 години.

Бил изключително стриктен в духовно и морално отношение мъж. Провъзгласен и за първия епископ на гр. Китион, който се намирал на о-в Кипър.

Имен ден на 16 април празнуват Лазар, Лазарина, Лазарка, Лальо, Лала, Лалка.

Лазаровден е един хубав празник и щастлив ден.  Затова според  народните традиции се организират различни забавления и веселия. 

На Лазаровден младите момичета, които вече са девойки за женене, в миналото били особено щастливи, защото участвали в обичаите лазаруване, избор на кумица и танцуват  боенек.

Не трябва да забравяме, че в миналото младите момичета не били изпращани да учат след определена възраст и тяхната съдба било предопределена – сватба, дом, деца.

Така, че момите се вълнували най-много коя от тях ще се задоми през идващите месеци и за кого ще се омъжи.  Освен това лазарките обикаляли по домовете из селото. Пеели обредни песни и благославяли дома да има здраве и сполуки.  Стопаните им се радвали. Дарявали ги с яйца и други дребни дарове.

Младите девойки обхождали нивите, полето и гората, за да има реколта от жито и богат берекет.  Лазаруването е изцяло женски празник, а коледарите са само мъже.

Лазарките закичват косите си с венци от цветя, които през деня пускат в течаща вода. Чиито венец започне да плува най-първи сред останалите, тази девойка ще бъде задомена.

През нощта срещу Лазаровден в някои част от България девойките слагали в менче с вода своите пръстени и по тях гадаели за кого ще се омъжат. Според народните традиции, ако една девойка не е била лазарка, тя не може да стане булка.

 

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Вашият коментар.
Вашето име

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.