В село Гърло, намиращо се в Западна България, се намира най-древният култов каменен градеж на територията на страната ни – необикновен храм, използван с астрономическа цел преди хилядолетия
Самият храм, датиращ от XIV – XIII в. пр.н.е., се намира в каменен кладенец и е използван като обсерватория. Открит е за България и света през 70-те години от археолога Димитрина Митова-Джонова, като се установява, че е създаден през късната бронзова епоха и заради своите специфични характеристики е сравняван от някои специалисти с т.нар. нураги, представляващи мегалитни кули на остров Сардиния в Средиземно море, от които обаче е значително по-древен.
Предполага се, че през отворения купол на самия храм в Западна България са извършвани задълбочени наблюдения на нощното небе и редица небесни тела, заради което той може да се счита за телескоп.
В уникалния за България кладенец се слиза по каменни стъпала, отвеждащи в малка кръгла зала със свод. Има предположения, че съоръжението всъщност е храм на шумерския бог на подземните сладки води Енки.