Експерти разкриха как да съхранявате правилно хляба

От
0
0
Експерти разкриха как да съхранявате правилно хляба
Експерти разкриха как да съхранявате правилно хляба

Проявете отговорност при избора на насъщния

 

хляба

Проявете отговорност при избора на насъщния

Оказва се, че правилното съхранение на хляба далеч не е толкова лесна и елементарна задача, колкото си мислите.

Според съветите на експертите, най-добре е да съхранявате хляба ненарязан и в перфорирана опаковка. Така ще избегнете бързото плесенясване и появата на мухъл, твърди началникът на Московския държавен инспекторат по качеството на селскостопанските продукти, суровините и храните (MosGIK) – Екатерина Чердакова.

Тя е категорична, че няма по-добър начин за съхранение на хляба от перфорираните торбички, пергаментова хартия или платнена торба. За целта можете да вземете и обикновена торба, която да приспособите за съхраняване на хляб като й направите няколко дупки.

Освен това, за да не мухлясва бързо хлябът, трябва да се съхранява на сухо място, далеч от източници на влага и топлина, сочи Екатерина Чердакова.
Може би е излишно да споменаваме, че най-голямо количество витамини и минерали е съхранено в хляба, произведен от пълнозърнесто брашно. Ако предпочитате бяло брашно, трябва да сте наясно, че при процеса на смилане, съдържанието на всички микро- и макроелементи е значително намалено, сочи експертът.

Не на последно място, трябва да сте наясно и с факта, че добавянето на сушени плодове, зеленчуци, трици и зърнени храни към хляба, повишава значително хранителната му стойност. Освен това по този начин продуктът се обогатява и с витамини, пише zdrave.to.

Важно е да спазвате всеки един от тези съвети

Несъмнено насъщният е сред основните храни, присъстващи на трапезата на българина. Напоследък обаче редица специалисти по здравословно хранене все по-често го отричат или препоръчват да не ядем някои видове хляб. Вероятно сте наясно с факта, че съществува сериозна разлика в зависимост от качеството на хляба и съответно въздействието, което оказва върху организма.

В топ три на здравословните хлябове се нареждат съответно хлябът от кълнове, хлябът с квас и пълнозърнестият хляб.

Неслучайно хлябът от кълнове се счита за един от най-здравословните, тъй като за разлика от редица печива, той се приготвя от покълнала пшеница, а не от твърди зърна. Именно това го прави по-лек за храносмилателната система, а и е много по-богат на хранителни вещества.

За приготвянето на хляба с квас пък са нужни няколко дни, а през този период възникват естествени мая и бактерии, които произвеждат млечна и оцетна киселина. Те пък на свой ред, са отлична храна за чревната флора.

Що се отнася до пълнозърнестият хляб, то е всеизвестен фактът, че той се усвоява значително по-бавно от организма в сравнение с белия. В допълнение той е значително по-богат на хранителни вещества. В него се съдържат много минерали като калций и магнезий например, както фибри и витамини от В групата, пише dir.bg.