Мястото носи изцеление на хиляди вярващи
Съществува едно място в България, на което много вярващи се стичат в деня на Кръстовден (14 септември).
Всяка година в нощта на 14 септември, когато Българската православна църква отбелязва Въздвижение на Светия кръст Господен хиляди вярващи се стичат на Кръстова гора.
Комплексът е разположен сред красивите гори на Средните Родопи и се намира на 60 км. от Пловдив. Това, което привлича хилядите поклонници в тази местност е преданието, че именно там е заровена частица от Христовия кръст.
Множеството легенди, които се носят за това място, са свързани с кръста от Голгота и чудото на изцелението. Мястото се прочу и в други страни, откакто на родопския връх се пази частица от Христовия кръст.
Историята на Кръстовден датира от далечната 326 година. По онова време по заповед на царица Елена – майката на Константин, бил издирен кръстът, на който бил разпънат Христос. Било много трудно да го разпознаят, тъй като той бил разпнат редом с разбойници. За да го отличат, те започнали да допират дървените кръстове до мъртвец и до болна жена.
При допира с един от тях се случило истинско чудо – болната жена оживяла, а мъртвецът възкръснал. След това чудо архиепископ Макарий вдигнал нависоко кръста, за да го видят всички и да приемат християнството.
Легендите носят, че мястото е донесло изцеление на хиляди вярващи
Частица от Христовия кръст се пази в Кръстова гора. Вярва се, че точно в нощта срещу Кръстовден, небето се отваря за вярващите, за да ги дари със здраве и благодат.
Богомолците нощуват на поляните срещу манастира „Св. Троица“, за да се помолят за пречистване на душите и изцеление на телата.
Вярващите споделят, че на Кръстова гора се чувстват най-близо до Господ. Те подчертават, че това не се дължи само на високата надморска височина, а и на магическата енергия, която притежава това място.
Не само легендите разказват за огромната целебна сила, която носи това свято място, а и очевидци на случките. Вярва се, че целебната сила на мястото е най-силна в дните около Кръстовден. Тогава поляните почерняват от хора, които спят в подножието на кръста.
От основния храм „Покров на пресвета Богородица“ до хълма, на който е кръстът се стига по стълби, минаващи между дванайсетте параклиса, които носят имената на 12-те апостоли. На Кръстовден посетителите на местността отнасят едно от хилядите камъчета, пръснати наоколо, с изрисувано върху тях Разпятие.
Поверието носи, че изцелението спохожда християните на святото място, докато спят. Именно в съня си те получават просветление как могат да се избавят от болестта, която ги измъчва.
Монасите от Кръстова гора посочват, че най-важното условие е да запомниш всичко от съня, който си сънувал, докато на святото място, пише zajenata.bg.